Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Acoustic Mayhem "Traditional Music and More..."

Utwory : 1. Froggie Went a Courtin` 2. Muleskinner Blues 3. Devilish Medley 4. Boatman Medley 5. Ashoken Farewell 6. Star of the County Down 7. Shoo Fly Pie 8. Tom Dooley 9. Grandfather`s Clock 10. Wet & Dry Medley 11. Red Haired Boy 12. Blue Moon of Kentucky 13. Hi Jolly 14. Shake Sugaree 15. A Couple of Joes 16. Roseville Fair

Wyd. Real Records

Acoustic Mayhem "Traditional Music and More..."
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Acoustic Mayhem proponują nam mieszankę amerykańskiego bluegrass i starych irlandzkich piosenek. Jak się okazuje repertuar ten dobrze się uzupełnia.
Do starej ludowej piosenki "Froggie Went a Courtin`", któej korzenie nikną w czasach renesansu, zespół sopisał własna zwrotkę o moskitach. Wykonywali ten utwór któregoś wieczoru i owady nie dawały im spokoju. Stąd był już tylko krok do ich znalezienia się w piosence.
"Mule Skinner Blues" to utwór z pogranicza bluesa i bluegrass, zaś "Devilish Medley" to składanka tradycyjnych reelów, z których ostatni jest amerykańską wersją irlandzkiego "Mason`s Apron".
"Boatman Medley" zawiera piosenkę "The Boatman" wzbogaconą o kilka instrumentalnych elementów. Melodia "Ashokan Farewell" autorstwa Jay`a Ungera została napisana do dokumentalnego filmu o wojnie secesyjnej.
Irlandzki standard "Star of the County Down", pubowa klasyka, choć w wersji Acoustic Mayhem brzmienie nie jest tak jednoznacznie celtyckie.
"Shoo Fly Pie" jest coverem piosenki z lat 40-tych, który wykonywała wówczas Dinah Shore, zaś "Tom Dooley" pochodzi z repertuaru klasycznego The Kingston Trio.
Piosenka "Grandfather`s Clock" została napisana przez Henry`ego Clay Worka. Może to być utwór uznany za klasyczny bluegrass, bo nosi wszystkie najlepsze cechy gatunku.
Tradycyjne utwory "Wet & Dry Medley" i "Red Haired Boy" to wiązanka starych melodii i kolejna irlandzka piosenka. Tchnienie europejskiej tradycji okazuje się być zawsze obecne w amerykańskim ludowym graniu.
Ze wschodniego wybrzeża Stanów pochodzi piosenka "Hi Jolly", tradycyjne amerykańskie old time country.
Na płycie nie zabrakło też utworu dla młodszych słuchaczy - piosenki "Shake Sugaree", będącej klasyką amerykańskich piosenek dla dzieci.
"A Couple of Joes" to zestaw dwóch znanych piosenek - "Cotton Eyed Joe" i "Old Joe Clark". Oba utwory są kojarzone nawet przez ludzi nie słuchających folka i country.
Ostatnia piosenka na albumie to "Roseville Fair" napisana przez Billa Stainesa, będąca na dobrej drodze, by stać się folkowym klasykiem.
Ciekawe kompozycje w ciekawym wykonaniu. Bluegrass nie jest w Polsce zbyt popularny, warto więc posłuchać czasem takich płyt jak ta, puścić je znajomym i przyczynić się w ten sposób do wzrostu popularności takiego grania.

Rafał Chojnacki