Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Bachué "A Certain Smile"

Utwory : 1. A Certain Smile 2. Walk 3. My Johnny was a Shoemaker 4. Disnae 5. The Phrayes 6. Ballad of the Sad Young Men 7. Marsaili Stewart Skinner
8. If I Were a Blackbird 9. The Music Box 10. Plums 11. The Birken Tree 12. Set to Rights 13. Fiddle-idle 14. Loving Hannah 15. The Beaten Track/A Certain Smile

Wyd. Culburnie Records 1999

Bachué "A Certain Smile"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupa Bachué to duet w którego skład wchodzi dwoje utalentowanych muzyków - Corrina Hewat i David Milligan. To co można znaleźć na ich płycie najłatwiej przedstawić jako połączenie tradycyjnej muzyki celtyckiej i jazzu. Jazzowa jest tu przede wszystkim koncepcja wykonawcza, swoisty improwizacyjny feeling charakterystyczny właśnie dla tej muyki. Folkowe jest niekiedy instrumentarium no i same utwory.

Pianino grające tradycyjnego hornpipe`a wspierane brzmiąca w tle harfą basem i delikatną perkusją też daje ciekawe efekty.

Na płycie przeważają jazzowe aranżacje irlandzkich melodii i piosenek. Płyta ta należy do gatunku skutecznie łączącego gatunki, w taki sposób, że powinna się ona spodobać zarówno miłośnikom jazzu, jak i muzyki folkowej.

Harfistka Corrina Hewat okazuje się też być uzdolnioną wokalistką, co pokazuje już w lekko funky-jazzowej piosence "My Johnny was a Shoemaker". Świetna jest też piosenka z repertuaru Rickie Lee Jonesa - "Ballad of the Sad Young Men". Mimo że jest to współczesna piosenka folkowa, to aranżacja Bachué sprowadziłą do zadymionego lokalu wypełnionego dźwiękami fortepianu i głosem wokalistki. Wszystkie piosenki przebuja jednak wykonanie "If I Were a Blackbird". Naprawdę wciągająca wersja.

Wśród autorskich kompozycji duetu wyróżnia się piękna melodia "Marsaili Stewart Skinner" ze sporym wyczuciem zagrana na harfie przez Corrine.

Mimo że nie brakuje nieco szybszych utworów, to płyta przede wszystkim wabi spokojem i delikatnością. Doskonała dla kogoś kto szuka odrobiny wyciszenia.

Rafał Chojnacki