Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Paweł Szymański "Południowy wiatr"

Utwory : 1. Możemy już grać? 2. Południowy wiatr 3. Jest jak w niebie 4. Hawaje 5. Fortuna 6. Do życia trzeba mieć talent 7. Wczesnym rankiem w eremefce 8. Jak się masz bracie? 9. Wśród pachnących traw 10. Kiedy zostaniesz dobrym człowiekiem 11. Dom 12. Kołysanka dla P. 13. Czekając na A.
Wyd. Flower Records 2012

Paweł Szymański "Południowy wiatr"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Już sam rzut okiem na nazwiska muzyków, którzy nagrali z Pawłem Szymańskim tą płytę musi budzić szacunek odbiorcy. Janusz Tytman, Mirek Kozak, Jacek Wąsowski - to czołówka amerykańsko-folkowego grania w Polsce (w przypadku Mirka również z celtyckimi akcentami). Romana Ziobro i Adama Szuraja również nie trzeba nikomu przedstawiać. A to przecież tylko niektórzy z zaproszonych do współpracy muzyków. I jaki jest efekt? W moim przypadku onieśmielający. Musiało minąć trochę czasu, zanim w końcu płyta ta zakręciła się w moim odtwarzaczu. Na szczęście nie zawiodłem się na tej produkcji.
Nazwisko Pawła Szymańskiego kojarzyło mi się dotąd głównie z bluesem, choć tym folkowo zaprawionym. Jego poprzednie płyty były nieco oszczędniejsze, jeśli chodzi o środki artystycznego wyrazu. Tym razem jednak słychać, że w gruncie rzeczy album ten nagrał zespół. Pawej jest oczywiście jego liderem, najważniejszym wykonawcą i w ogóle szefem wszystkiego, ale aranżacje i wykonanie świadczą o tym, że każdy z zarejestrowanych tu utworów muzycy musieli jakoś poczuć, wyłuskano jego charakter i oprawiono w ciekawe ramki. Na uwagę zasługuje fakt, że płyta powstała w takiej formie w studio. Sami muzycy podkreślają, że "przyszli i zagrali".
Jak przystało na taki skład mamy tu wszystko, czego moglibyśmy się spodziewać, a nawet jeszcze więcej. Jest oczywiście old-time blues, są folkowe ballady i szczypta country. Pojawiają się również rozmarzone hawajskie melodie, z pasującą do nich turystyczną opowieścią.
Mocną stroną są teksty. Szymański nawiązuje stylistyką do klasyków polskiej ballady z poetyckim tekstem, takich jak Andrzej Garczarek czy Tomasz Szwed. Nawet bardziej żywiołowe utwory okraszone zostały mądrymi i przemyślanymi tekstami. Mało kto potrafi dziś tak trafnie i obrazowo mówić o prostych sprawach.

Rafał Chojnacki