Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Various Artists "Coventina`s Well"

Utwory : 1. Miss Monaghan`s 2. The Band o` Shearers 3. Blue Butterfly 4 Fire in the Head 5. The Mermaid Song 6. Sailing Home [to the Stars] 7. Baidin Fheidhlimidh 8. The Hills o` Yarrows 9. Lord Thomas And Fair Ellend 10. The Bridge 11. The Stolen Child 12. Teenagers Go Nuts

Wyd. Mp3.com 2003

Various Artists "Coventina`s Well"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Mp3.com to największy na świecie portal z portal darmową muzyką udostępnianą przez wykonawców lub wytwórnie. W jego ramach powstają stacje radiowych rozgłośni internetowych, magazyny muzyczne, a od jakiegoś czasu wydaje się również płyty. Zaletą takich płyt - zwłaszcza składanek - jest to, że oprócz dość znanych wykonawców (tu choćby grupa Emerald Rose o której płytach na łamach "Folkowej" już pisałem) znajdują się tam nagrania artystów młodych, bądź malo znanych na folkowej scenie, a wartych zauważenia. Dla nas dodatkową niespodzianką jest piosenka "Lord Thomas And Fair Ellend" w wykonaniu Uli Kapały.
Pierwszym artystą na płycie "Coventina`s Well" jest Steve Holloway, grający tu zestaw reeli pod wspólnym tytułem "Miss Mohaghan`s". Ciekawostką jest że Steve jest bodhranistą, jednym z niewielu na świecie nagrywających solowe (czyli z zaproszonymi gośćmi) utwory.
Ed Miller to piosenkarz z Texasu, który oprócz muzyki amerykańskiej gra też szkockie ballady. Taką piosenką jest też "The Band o` Shearers". Z kolei Bow Triplets to kapela ze Szwajcarii. "Blue Butterfly" to nowy utwór, który nie znalazł się jeszcze na żadnej ich płycie.
"Fire in the Head" wspomnianej już grupy Emerald Rose, to wersja koncertowa piosenki z płyty "Bending Tradition", najlepszego jak dotąd krążka zespołu.
Duet Brobdingnagian Bards, to dla mnie swoisty fenomen. Zespół od kilku lat nagrywa swoje piosenki, na przemian z nowymi wersjami standardów i muzykąrenesansową. Nagle stali się dość popularni, wykorzystując sukces kinowej wersji "Władcy Pierścieni" i nagrywając kilka piosenek w klimacie `fantasy folk`. Prezentowana na omawianej składance piosenka "The Mermaid Song", to utwór z płyty "A Faire To Remember", jednego z dwóch najnowszych albumów grupy.
Exzile to pseudonim artysty grającego na mandolinie, elektrycznych skrzypcach, bodhranie i tin whistle. Pochodzi on z Edynburga i jakis czas występował na deskach teatrów, jesnak uznano go za zbyt ekscentrycznego artyste. Jego muzyka opiera się na celtyckim folku z elementami lekkiej muzyki pop. Prezentowany tu utwór "Sailing Home [to the Stars]" ma nieco filmowy nastrój.
Stara gaelicka pieśń o łodzi Fionna, zatytułowana "Baidin Fheidhlimidh" została tu umieszczona w wykonaniu Nancy Daily-Green. Artystka ta gra na przeróżnych instrumentach, między innymi na cymbałach. Pochodzi ze stanów zjednoczonych i występuje często na imprezach poświęconych muzyce folkowej i renesansowej.
Akordeonista Hugh Morrison własną kompozycję instrumentalną "The Hills o` Yarrows". Utwór ten powstał na 60-tą rocznicę ślubu jego dziadków. Melodia ta wpisuje się w tradycję szkockiej szkoły gry na akordeonie i harmonii.
Piosence "Lord Thomas And Fair Ellender" w wykonaniu Uli Kapały towarzyszy jig "Blarney Pilgrim". Wszyscy którzy znają piosenki wykonywane przez Ulę nie będą zaskoczeni. Faktem jednak jest że głos jej robi wrażenie, nawet w zestawieniu z wykonawcami zagranicznymi.
Marc Gunn, to jeden z członków grupy Brobdingnagian Bards. Sam również sporo nagrywa. Prezentowany na płycie (przez niego współprodukowanej) utwór "The Bridge" to miłosna piosenka, będąca przeprosinami kochanka. Autorem słów do tradycyjnej muzyki jest Pat Cooksey. Pat znany jest głównie jako autor piosenki "The Reason I Left Mullingar", wykonywanej przez dziesiątki wykonawców.
Paula K. Lynch, to artystka poszukująca. Mimo że wykonuje sporo utworów celtyckich, to nie obce jej wycieczki w krainę rocka, popu, czy elektroniki. Na szczęście jej wykonanie "The Stolen Child" bliskie jest raczej klasycznym celtyckim balladom. Choć tytuł może się kojarzyć z wierszem W.B. Yeats`a (śpiewanym choćby przez Loreene McKennitt), to jest to nowa piosenka, inspirowana jedynie opowiedziana tam historią.
Płytę zamyka utwór Australijczyków z Melbourne Scots Fiddle (właściwie Melbourne Scottish Fiddle Club) zatytułowany "Teenagers Go Nuts", będący miesznką instrumentalnych kompozycji współczesnych z melodiami w stulu `french canadian`. Nagranie pochodzi z płyty "Reel Cool", którą Melbourne Scottish Fiddle Club nagrali z różnymi zaproszonymi gośćmi, m.in. Erikiem Bogle.
Płyta raczej nie pojawi się w sklepach, ale warto zamówić ją on-line, zwłaszcza że na pewno nie wyjdzie drożej niż płyty proponowane przez naszych dystrybutorów.

Taclem