Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Brathanki


Brathanki
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupa powstała z inicjatywy Janusza Musa, w jej skład weszli czołowi polscy instrumentaliści, występujący m.in. z Marylą Rodowicz, Renatą Przemyk, Edytą Górniak i Justyną Steczkowską. W 2000 roku ukazała się debiutancka płyta Ano!, na której znalazły się takie przeboje jak Czerwone korale czy Gdzie ten który powie mi. Płyta zbiegła się w czasie z okresem dużego zainteresowania muzyką folkową (rok wcześniej swoje albumy wydali Kayah&Bregovic i Golec uOrkiestra) i odniosła wielki sukces. Łącznie sprzedano ponad 300 tys. egzemplarzy, co dało jej status czterokrotnej platyny. Zespół wyróżniono nominacjami do nagrody Fryderyk 2000 w kategoriach: Piosenka Roku, Grupa Roku, Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku - muzyka tradycji i źródeł.

Kilka miesięcy po wydaniu albumu o Brathankach zrobiło się głośno z powodu podejrzenia o plagiat. Media ujawniły, że kilka piosenek z Ano! (m.in. Czerwone Korale) to kompozycje węgierskiego muzyka Ferenca Sabo. Zespół odparł te zarzuty, twierdząc iż był przekonany, że wykorzystuje tradycyjne melodie ludowe (co zresztą zaznaczył na płycie) i nie znał nazwiska kompozytora. Sam Sabo przyjął zaproszenie grupy do zagrania wspólnych koncertów i wziął udział w nagraniach drugiej płyty.

Na fali powodzenia Ano! już w 2001 roku Brathanki wydały album Patataj, który był promowany przez przebój W kinie w Lublinie. Płyta osiągnęła status platynowej i zdobyła Fryderyka w kategorii Album Roku - Etno / Folk.

W 2003 roku z zespołem rozstała się Halinka Młynkowa, a jej miejsce zajęły Anna Mikoś i Magda Rzemek. W nowym składzie Brathanki wydały trzecią płytę Galoop, która nie odniosła większego sukcesu.

W 2005 roku nową wokalistką została Ola Chodak.

W 2006 roku zespół zakwalifikował się do finału polskich eliminacji do konkursu Eurowizji z piosenką W nas ciepło wiosen.

Skład:
* Janusz Mus - akordeon
* Jacek Królik - gitara
* Stefan Błaszczyński - flet
* Grzegorz Piętak - gitara basowa
* Piotr Królik - perkusja
* Adam Prucnal - skrzypce, instrumenty klawiszowe

wokalistki:

* Halinka Młynkowa - do 2003
* Anna Mikoś i Magdalena Rzemek - od 2003 do 2005
* Ola Chodak - od 2005


Źródło: WIKIPEDIA


Powiazane artykuly
    Recenzja: Brathanki - "Patataj"
    Recenzja: Brathanki` - "Ano!"