Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Adiemus "Eternal Knot"

Utwory : 1. Cu Chullain. 2. The Eternal Knot. 3. Palace of the Cristal Bridge. 4. The Wooding of Etain. 5. King of the Sacred Groove. 6. Saint Declan`s Drone. 7. Salm O "Dewi Sant". 8. Connla`s Well. 9. The Dagda. 10. Children of Dannu. 11. Ceridwen`s Curse. 12. Heremit of the Sea Rock. 13. Isle of the Mystic Lake. 14. Math Was A Wizard.

Adiemus "Eternal Knot"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Opowieść o Celtach. Karl Jenkins, autor patetycznego projektu tym razem postanowił sięgnąć po świat starych celtyckich wierzeń, mitów i legend. Recenzja pisana niezbyt fachowo - bo podczas pierwszego sluchania.
Nie przepadam za muzyka typu Adiemus, chociaż wiem że nurt new age czesto ociera się o muzykę folkową. Z poprzednimi produkcjami sygnowanymi tą nazwą zetknąłem się tylko w formie szczątkowej. W tym przypadku jednak bardzo mi sie spodobal poczatek plyty. Orkiestrowe partie w "Cu Chullain" brzmia porywająco ! Troszke gorzej z wokalami które niby przypominaja Anune ale sa jakby zbyt ... wodewilowo ? Tak czy owak idzie tego sluchac, choć folkowe są tylko naleciałości. Tytułowy "Eternal Knot" - zarówno tytuł jak i klimat utworu nieodparcie kojarzy mi sie ze skryptorium i irlandzkimi mnichami. Chyba dobrze. Wciaż mam troche zastrzezeń do wokali. Może za wysokie troche? Ale uillean pipes ładnie wlasowują się w klimat. Kolejny utwór "Palace Of The Cristal Bridge" opowiada historię Mael Duina. Tu już jakoś zupełnie relaksacyjnie i niefolkowo. "Wooing of Etain" zaczyna sie od dud fletów, już jakoś bardziej mi się podoba od razu. Patrzę na okładke - wszystko jasne - Davy Spillane !!! Gra w pięciu utworach, więc to nie może być taka zła płyta. Muzyka powoli zaczyna układać się w logiczną całość. Utwory zaczynają nawzajem z siebie wynikać i chyba przestają mi przeszkadzać wysokie wokale. "Saint Declan`s Drone" brzmi niemal jak fragment "Riverdance". Z resztą to jeden z najlepszych utworów na płycie. "The Dagda" to z kolei najbardziej "adiemusowa" według mnie część płyty. Z kolei "Children of Dannu"to utwór z wykorzystaniem starego celtyckiego instrumentu, jakim jast kamyks (camyx). Płyta powoli umyka. Kompozycje, mimo iż ciekawe utrzymane są w podobnym nastroju, trudno się na nich skupic i rozróżnić. Te z udziałem Spillane`a jakby łatwiej, wiadomo dzwiek dud trudno zazwyczaj przegapić. Spodziewałem się jakiegoś wystrzałowego finału, "Math Was A Wizard" niestety takowym nie jest.
Wielbiciele muzyki Adiemus odnajdą tu dzwięki które lubią, na dodatek okraszoną celtycką mitologią.
Płyta jest ładnie wydana i zawiera wyjaśnienia dotyczące temanu utworów. Tak więc jeśli ktos lubi bądź nie zna - niech spróbuje, w innym przypadku szkoda czasu.

Rafał Chojnacki


Do odsłuchania w Sieci - pliki Real Audio:

  • The Wooing of Etain

  • Saint Declan`s Drone

  • Connla`s Well

  • Math Was A Wizard...

  • Hermit of the Sea Rock


  • (Pliki znajdują się na serwerze wykonawcy. W razie komplikacji piszcie do nas)