Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Afenginn "Retrograd"

Utwory : 1. Tivoli Invaliid 2. Kaszubstep 3. Sumpdronten á la Schwennske Orienten 4. Tattar intro 5. Tatta humppa 6. Tsar Nob-Yld 7. Nacken 8. Ultravenos svovlkage 9. Niels pa faeroerne 10. Morka Turcke 11. Clapdance 12. Elgen kommer 13. Elg polska 14. Dodstoget 15. Andante definibus
Wyd. TUTL

Afenginn "Retrograd"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Kolejna płyta z TUTL Records i znów zaskoczenie. Tym razem dostajemy do ręki album z przeróżnymi tańcami, w lekko folk-rockowych aranżacjach. W książeczce rozpisane są kroki i już możemy się bawić, a przynajmniej ćwiczyć.
"Retrograd" to pierwsza długogrająca płyta grupy Afenginn, poprzedziła ją EP-ka "Tivoli Invaliid".
Właśnie od tytułowego utworu z tej EP-ki zaczyna się ten album. Jest to melodia o źródłach gdzieś w górach Transylwanii. Największym zaskoczeniem był jednak dla mnie, jako Gdańszczanina, jazzowo-etniczny utwór drugi, czyli "Kaszubstep". Kiedy jednak okazało się, że jego autor - basista grupy - nazywa się Andrzej Krejniuk, to wszystko stało się nagle jasne. Nasi są wszędzie.
Z rodzimych stron przenosimy się w orientalne klimaty, tym razem korzenie muzyczne wiodą nas na Saharę. Żeby tak łatwo nie dało się określić gdzie aktualnie jesteśmy zespół postanowił się zabawić. Melodię osadzoną w klimatach tatarskich zaaranżował na fińską hummpę. I tak jest do samego końca. Mamy klimaty skandynawskie, śródziemnomorskie, farerskie, kozackie i sporo innych. Na dodatek wszystkie kompozycje są autorskie, a płyta brzmi niezwykle spójnie.
Jestem pod wielkim wrażeniem tego, co prezentuje zespół Afenginn. Oby tak dalej.

Rafał Chojnacki

Utwory do odsłuchania w Sieci pod adresem www.afenginn.dk