Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Ajagore "Ajagore"

Utwory : 1. Próżno ją w taneczek brać. 2. Jaką pannę wybrać. 3. Pomału Jasiu stąpaj . 4. Wierzba. 5. Miesiączek. 6. Janicek Gibki. 7. Z Anakreonta. 8. Matulu Moja. 9. Pastereczka. 10. Na ubocy. 11. Wołki. 12. Rzeka.


Wyd.Futurex 2000

Ajagore "Ajagore"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Mam wrażenie że Ajagore w pewien sposób kontynuuje pracę innego trójmiejskiego zespołu. Mówię tu o formacji Szela. Co prawda nie ma tu ani skocznych tańców, ani magicznych skrzypiec Józka Kanieckiego, ale z tego co pamiętam na ostatnich koncertach Szeli na których byłem zespół pracował nad kilkoma kawałkami które obecnie gra Ajagore, a Józek pojawiał się gościnnie na koncertach tej młodej trójmiejskiej formacji. Część utworów to kompozycje zespołu do tradycyjnych tekstów - "Próżno ją w taneczek brać", "Pomału Jasiu stąpaj" i "Z Anakreonta" (tekst - Jan Kochanowski). Pozostałe to utwory ludowe, dość mocno przearanżowane. Słychać tu wpływy rocka, bluesa i jazzu. Kilka utworów tematycznie odwołuje się do poezji sowizdrzalskiej. Warto polecić kilka , utworów, a zwłaszcza "Jaką pannę wybrać" (jakiż życiowy tekst!) "Janicek gibki" i "Pastereczka". Muzyka prezentowana przez Ajagore nie jest łatwa, sporo w niej elementów kontemplacyjnych, zwłaszcza w partiach około jazzowych. Przeciwników takich eksperymentów uspokajam, jest to jednak płyta folkowa. Zetknąłem się z opiniami, że zespół mógłby poświęcić nieco ze swej indywidualności na rzecz szerszego odbioru, nie sądzę jednak by o to chodziło muzykom.
Na uwagę zasługuje też dobra realizacja, brzmienie jest wyraźne, selektywne, można spokojnie napawać się dźwiękami. Charakterystyczny dla Ajagore jest wokal. Muszę przyznać że trochę czasu zajęło zanim się do niego przyzwyczaiłem.
Polecam również występy grupy, zwłaszcza w zestawieniu z innymi zespołami, gdzie naprawdę można odczuć odrębność stylistyczną muzyki Ajagore

Rafał Chojnacki