Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Alan Simon "Excalibur"

Utwory : 1. Dihun 2. Pour l`amour de la reine 3. The elements 4. Castel Rock 5. Morning song 6. Celtic dream 7. Ad libitum 8. Morgane 9. The gest of Gauvain 10. Davet ar Baradoz 11. La complainte de Perceval 12. The quest 13. The will of god 14. Camlann 15. L`appel de Galahad 16. Excalibur 17. Vers l`île d`Avalon
Wyd. Tristar 1998

Alan Simon "Excalibur"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Projekt to dość nie zwykły. W nagraniu tej płyty brali udział liczni muzycy z Bretanii (choćby Tri Yann, Dan Ar Braz, czy Gabriel Yacoub), Hiszpanii (Carlos Nunez), czy choćby Wielkiej Brytanii (Fairport Convention). Całość spajają chór (Les Chours Bulgares Philippopolis) i Praska Orkiestra Symfoniczna. Co otrzymujemy? Celtycką, folk-rockową operę. Tak to chyba można określić. Czy taki projekt mógł się nie udać? Mógł, ale na szczęście muzycy stanęli na wysokości zadania i pomysły Alana Simona zrealizowali perfekcyjnie.
Warto wspomnieć, że np. Tri Yann od lat nie brzmiał tak żywiołowo, jak w "Pour l`amour de la reine". Wszystko to za sprawą doskonałych (jak zwykle) Fairport Convention, którzy towarzyszą większości wykonawców. Z resztą ich własny utwór "Castel Rock" to perełka tej płyty. Album z trasy koncertowej projektu "Excalibur" niestety nie zawiera tego utworu, ale tu, w wersji studyjnej jest. Sporą ciekawostką jest też melodia "Celtic dream", w której Fairportów wspomaga Brian Finnegan z zespołu Flook. Świetnie uzupełnia on brzmienie skrzypiec Rica Sandersa. W piosenkowym wcieleniu, w "The gest of Gauvain" grupa również radzi sobie rewelacyjnie.
Swoistym odkryciem jest tu dla mnie wokalistka i autorka piosenek - Nikki Matheson. W jej wykonaniu "Morning song" Alana Simona, to rewelacyjna piosenka.
Płyta jest nieco patetyczna, ale to zapewne za sprawą olbrzymiego rozmachu z jakim ją przygotowano. Warto spróbować takiej mieszanki. Nie powinniście się zawieźć.

Rafał Chojnacki