Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Aleksandr Karpov "Doroga v Dublin"

Utwory : 1. Skaz 2. Viesna i Durak 3. Carrickfergus 4. Bochka Piva 5. Shlyapa 6. Korol 7. Dolgaya doroga v Dublin 8. Klukvennoe Vino 9. Polet 10. A u nas tak nie budyet 11. Balkon nad parkom 12. Romans 13. Skhodi k Zubnomu Vrachu 14. Paroy Dosok 15. Pod Mostom 16. Parizh Mekong 17. Takaya Pogoda - Jazz

Aleksandr Karpov "Doroga v Dublin"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Nie mam oryginalnej okładki do tej płyty, ale mam nadzieję, że ta, którą udało mi się zrobić na podstawie strony Aleksandra będzie wystarczająca.
W ramach moich celtyckich poszukiwań na terenie Rosji natknąłem się na ciekawego wykonawcę folkowego, był to właściwie Aleksandr. Jak brzmi jego muzyka? Cóż, wyobraźcie sobie naszą grupę Stare Dobre Małżeństwo, a właściwie jej lidera, Krzysia Myszkowskiego (wokal, gitara, harmonijka ustna), śpiewającego swoje utwory, aczkolwiek o bardziej piwno-pubowej tematyce, przeplatane czasem czymś bardziej celtyckim w klimacie. Nie tak trudno ? To teraz spróbujcie to samo wyobrazić sobie po rosyjsku. Tak, taka muzyka istnieje.
Pierwsze co mi rzuciło się w oczy, to dwie piosenki "Carrickfergus" i "Dolgaya doroga v Dublin". Pierwsza z nich to rosyjski przekład irlandzkiej piosenki folkowej, druga zaś to autorski utwór Aleksandra. Wesoła piosenka rosyjsko-irlandzka przywodzi na myśl skrzyżowanie Wysockiego z Tommy Sandsem. Rewelacyjny miks.
Dobrych utworów tu nie brakuje, choć przyznam, że mi osobiście podobają się te najbardziej żywiołowe. Otwierający płytę "Skaz" to jeden z nich, podobnie irlandzko-brzmiąca "Bochka Piva". Dylanowski (oczywiście w stylistyce) utwór "Skhodi k Zubnomu Vrachu" byłby doskonały, gdyby nie to że każe chodzić do dentysty.... brrr...
Wśród spokojniejszych wymieniłbym "Viesna i Durak", jako godne uwagi, oraz blues-folkowy utwór "Shlyapa", nieco w klimacie starych nagrań Dicka Gaughana. "Klukvennoe Vino" to z kolei utwór dla miłośników domowego wina i krainy łagodności.
Płyta warta uwagi, mimo że nie przywołane tu piosenki jakoś nie przypadły mi do gustu. Jeśli wpadnie wam w łapki, to posłuchajcie.

Rafał Chojnacki