Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Alibaba "Brána se otvírá"

Utwory : 1. Klíče od ráje 2. Píseň prašných cest 3. Vojenská 4. Protéza 5. Garáž 6. Rezavý klíč 7. Řeka 8. Můj vlak dnes nejezdí 9. Domino 10. Babylon 11. Ať spustí se déšť
Wyd. 2004

Alibaba "Brána se otvírá"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Czeski zespół Alibaba ma na swoim koncie na razie tylko tą jedną płytę. W sumie to niewiele, biorąc pod uwagę, że grają od 2000 roku.
Muzyka zespołu, to autorskie kompozycje, oparte na folk-rockowym brzmieniu, z delikatnymi nawiązaniami do bluegrassu i country.
Jeśli miałbym porównywać ten zespół do czegoś, co znamy z naszej rodzimej sceny, to najbardziej trafne byłoby znalezienie wspólnych punktów z zespołem... Dwa Plus Jeden. Mowa to oczywiście o ich pierwszym, folk-rockowym wcieleniu. U Czechów nieco silniejsze są wpływy etniczne i countrowe, ale ogólne brzmienie, a zwłaszcza chórki, to elementy niemal żywcem wyciągnięte z tamtej estetyki.
Oczywiście nie zawsze tak jest, są bowiem fragmenty, które mają nieco inne brzmienie, taki utwór jak "Vojenská" mógłby się po niewielkiej przeróbce (i dopisaniu angielskiego tekstu) znaleźć na płycie zespołu The Levellers.
Autorem niemal całego materiału jest Miroslav Vepřek, gitarzysta i wokalista zespołu.

Rafał Chojnacki