Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Allan Henderson "Estd. 1976"

Utwory : 1. Strathspeys & Reels 2. Farewell And Remember 3. A Tune For Morag 4. Kyle To Taransay 5. Essan Cottage 6. Strathspeys 7. Slow Air 8. Jigs 9. Slow Air And Reel Heading West 10. Surreal 11. Lochaber 12. An Deireadh

Wyd. Macmeanmna 2004

Allan Henderson "Estd. 1976"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Dla miłośników tradycyjnego folkowego brzmienia za Szkocji wydawnictwo Macmeanmna to istna kopalnia złota. Promuje ono młodych wykonawców, którzy poważnie traktują muzykę tradycyjną.
Do takich wykonawców bez wątpienia należy Allan Henderson. Płytę "Estd. 1976" nagrał ze sporym gronem przyjaciół, nie brakuje tu więc różnych instrumentów - jednak najważniejsze są tu jego skrzypce.
Aranżacje na płycie powinny zadowolić miłośników brzmień, które znamy z instrumentalnych utworów grupy Battlefield Band. Jest to bardzo podobne myślenie o muzyce - z jednej strony bardzo tradycyjne, aj zagranej ze współczesną wirtuozerią. Jest tu sporo miejsca zwłaszcza na skrzypcowe popisy Allana.
Mimo że jest to muzyka tradycyjna, możemy posłuchać tu również fortepianu, ale znając dokonania szkockich klasyków z lat 70-tych i 80-tych nie powinniśmy się temu dziwić. Muzyka tradycyjna już od końca XIX wieku dobrze wplatała się w Szkocji w muzykę poważną, stąd nie dziwiły nikogo transkrypcje ludowych melodii na salonach, a później używanie fortepianu przez folkowców.
Repertuar, który znalazł się na tej płycie, to zarówno tradycyjne szkockie melodie, jak i współczesne tematy napisane zgodnie z założeniami sztuki ludowej. Podejrzewam, ze nawet znawcy tematu mogliby mieć niekiedy problemy z odróżnieniem jednych od drugich. Na szczęście wydawnictwo przygotowało dla nas wkładkę, gdzie możemy poczytać o wszystkich utworach.
Płyta głównie dla miłośników szkockiego grania w folkowym stylu. Może się jednak spodobać również ludziom, którzy po prostu lubią ładnie zagraną muzykę.

Rafał Chojnacki