Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Altan "Blackwater"

Utwory : 1. Johnny Boyle's/King Of The Pipers 2. Dark Haired Lass/Biddy From Muckross 3. Stor, A Stor, A Ghra 4. Strathspey/Con McGinley's 5. Ta Me 'Mo Shui 6. An Gasur Mor/Bunker Hill 7. Molly Na Gcuach Ni Chuilleanain 8. Farewell To Leitrim/Jenny Picking Cockles 9. Ar Bhruaach Na Carriage Baine 10. The Dance Of The Honeybees 11. Blackwaterside 12. A Tune For Frankie
Wyd. Virgin Records 1996

Altan "Blackwater"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Sięganie po starsze płyty dobrych kapel tylko po to by napisać ich recenzje ma swój urok. Wiadomo że zawsze ważny jest jakiś pretekst, kiedy stos płyt do słuchania rośnie, a my mamy ochotę na coś starszego.
Album "Blackwater" powstawał głównie w 1995 roku, po śmierci haryzmatycznego flecisty, jednego z filarów zespołu, Frankie Kennedy'ego. Pamiętam że Wojtek Ossowski prezentując pierwszy raz tą płytę (kiedy jeszcze była nowa) wspominał, że wiele osób zastanawiało się czy wogóle ona powstanie.
Zaczyna się żywo i tanecznie. Pierwsze melodie jakie słyszymy ("Johnny Boyle's/King Of The Pipers", "Dark Haired Lass/Biddy From Muckross" a nawet póżniejsze "Strathspey/Con McGinley's" i "Farewell To Leitrim - Jenny Picking Cockles") to hołd dla tradycyjnego grania. Ale gdzieś w tle słychać, że gra to kapela, która w formule akustycznego celtyckiego grania potrafi nieźle namieszać.
Smaczki to z resztą wizytówka grupy Altan. Wystarczy posłuchać gaelickiej pieśni "Stor, A Stor, A Ghra", gdzie w tle do niemal funkującej (choć akustycznej) gry instrumentalistów dodana jest bluesowa harmonijka ustna.
Z kolei w "Molly Na Gcuach Ni Chuilleanain" delikatnie pobrzmiewające w tle klawisze przybliżają Irlandczyków do szkockiej grupy Capercaillie.
Nie brakuje na tej płycie zadumy i jest to zaduma piękna. Ballady "Ta Me 'Mo Shui" i "Blackwaterside" korespondują tu z rewelacyjnym utworem instrumentalnym "A Tune For Frankie".
Ten album musiał być bardzo ważny dla grupy Altan, bo przecież to nie tylko hołd dla zmarłego przyjaciela, ale i kolejny krok w rozwoju zespołu. Z perspektywy lat nietrudno zauważyć że krok ten wykonano w dobrym kierunku. Altan to wciąż jedna z najbardziej interesujących grup na irlandzkiej scenie muzyki tradycyjnej.

Taclem