Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Altan


Altan
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Altan to prawdopodobnie najbardziej chwalona tradycyjna grupa irlandzka ostatniego dziesięciolecia. Grając, opierają swą twórczość o autentyczną tradycyjną muzykę, zyskała ona wielką popularność. Ich styl to połączenie muzyki z hrabstwa Donegal, północnej Irlandii i ostrego brzmienia muzyki szkockiej. Śpiew Mairead jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów, obok podwójnych skrzypiec i fletu w połączeniu z gitarą i bouzouki, jako instrumentami rytmicznymi. W zespole pojawił się też muzyk grający na harmonii guzikowej - Dermot Byrne.
Nazwa grupy stawała się z albumu na album coraz bardziej znana. Za sukces w dużej mierze odpowiadało małżeństwo Mairead Ni Mhaonaigh i Frankie Kennedy, wówczas oboje byli początkowo nauczycielami w szkole podstawowej w Dublinie.
Chwile kryzysu przeszedł zespół po śmierci Frankie`go, spowodowanej długa walką z rakiem. Jednak obecnie grupa ma się dobrze i dość regularnie wydaje nowe albumy.
Biografie
Mairead Ni Mhaonaigh - wokalistka i skrzypaczka Altan. Dorastała w gaelteacht (obszar języka irlandzkiego) w Gweedore (Gaoth Dobhair) w hrabstwie Donegal. Jej ojciec, Francie O`Maonaigh był znanym skrzypkiem, i od niego i innich miejscowych Mairead uczyła się tradycyjnej muzyki. Gra na skrzypca w regionalnym stylu Donegal.
Ciaran Curran z Fermanagh rozpoczął granie muzyki tradycyjnej na uczelni, w Altan gra na bouzouki. Jest to instrument pierwotnie grecki, wprowadzony do muzyki celtyckiej przez Johnny`ego Moynihana z grupy Sweeney Men, później spopularyzowany przez Andy Irvine`a i innch, aż stał się niemal standardowym irlandzkim instrumentem. Curran gra również w lokalnym stylu Fermanagh-Leitrim z grupą o nazwie The Dogs, wraz z Benem Lennonem, Seamusem Quinnem i Gabrielem McArdle.
Daithi Sproule - ex-członek zespołu Skara Brae, gdzie gra z Michealem O` Domhnaill i jego siostrami Trioną i Mairead Ni Dhomhnaill. Obecnie mieszka w Minneapolis i gra solo, jak również z ludźmi z zespołu Trian - z Liz Carroll i Billy`m McComiskey.
Ciaran Tourish - pochodzi z Buncrana, również w Donegal. Będąc dzieckiem uczył się gry na tin whistle, a później na skrzypcach, ucząc się od nauczyciela Mairead - Dinny McLaughlin.
Dermot Byrne - kolejny członek zespołu z hrabstwa Donegal, dołączył do Altan po tym, jak gościnnie uczestniczył w nagraniu dwóch płyt i w tournee. Zarejestrował również album solowy.
Frankie Kennedy - mąż Mairead, grał w zespole na flecie i tin whistle. Dorastał w Belfaście, ale często odwiedzał Gweedore, rejon gdzie uczył się stylu Donegal. On i Mairead założyli zespół to on stał się jego główną siłą napędzającą. 19 września 1994 roku zmarł, po długotrwałej walce z rakiem. Jego życzeniem było by zespół kontynuował granie i tak się stało.

Oficjalna strona zespołu: www.altan.ie

Taclem


Powiazane artykuly
    Recenzja: Altan - "Another Sky"