Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

An Lar "Chloe`s Passion"

Utwory : 1. Trial and Error 2. Bold Doherty 3. Another Glass of Beer 4. Newry Town/Turkish delight 5. Till I Die 6. Snuff wife 7. Glasgow Peggy 8. Green fields of Canada/Thunderhead 9. Shall an Bhéargh
Wyd. An Lar 2002

An Lar "Chloe`s Passion"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Szwajcarski An Lar nieźle mnie ta płytą zaskoczył. Nie spodziewałem się, że coel nua - nowoczesny styl irlandzkiego, akustycznego grania ma sowich przedstawicieli również w Alpach. No a le skoro w Polsce też się tak gra, to czemu nie w Szwajcarii.
Sporym zaskoczeniem jest fakt, że otwierający płytę utwór "Trial and Error", to autorska melodia Matthiasa Ackermanna, przyjaciela grupy i współproducenta płyty. To naprawdę świetny utwór. Dalej przechodzimy do tradycyjnego "Bold Doherty", w bardzo ciekawej, zespołowej aranżacji.
"Another Glass of Beer" to właśnie współczesne irlandzkie brzmienia, które znamy z dokonań takich grup, jak choćby Lunasa, czy na naszym rodzimym podwórku Rimead.
Połączenie piosenki "Newry Town" z instrumentalną kompozycją "Turkish delight", to świetne połączenie wyspiarskiego klimatu z tchnieniem wschodu. Trochę gorzej jest z niemal rockowym, ale folkowo zaaranżowanym utworem "Till I Die" - nie jest to najlepsza z piosenek An Lar, choć postarali się przy jej przerobieniu.
"Snuff wife" to powrót do żywiołowego grania, zaś w "Glasgow Peggy" mamy do czynienia z sympatycznie zaaranżowaną tradycyjną piosenką.
Utwór "Green fields of Canada" nawiązuje do dość brytyjskiego sposobu wykonywania folkowych ballad. Takie aranżacje spotkać można zarówno w repertuarze Martina Carthy, grupy Steeleye Span, czy też wielu innych brytyjskich folksingerów. Skromny akompaniament akordeonu podczas śpiewu i późniejszej partii instrumentalnej sprawia, że piosenka wyróżnia się zdecydowanie z grona innych, głównie szybszych utworów. Następujący po nim instrumentalny "Thunderhead", to już granie bliższe temu, z czym mamy do czynienia na reszcie płyty. Album kończy "Shall an Bhéargh" - wesoła wiązanka tańców.
Bardzo dobra płyta szwajcarskiej grupy, grającej muzykę celtycką. An Lor reprezentuje dobry poziom i chciałbym jeszcze kiedyś posłuchać ich kolejnych płyt.

Rafał Chojnacki