Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Anam "Anam"

Utwory : 1. Ril gan Ainm/Pennsylvania Turnpike/Lord Ramsey`s Reel 2. Ho Ro m`Inion Donn Bhoideach 3. Mickey Dan`s Jig/Port Noinin 4. Cen Treo Anois ? 5. After The Storm 6. Steamtrain Reel/Brendan McGlinchey`s/The Moving Bog 7. Wheel of Fortune 8. Down the Hill 9. Pigeon on the Gate Set 10. Faoiseamh
Wyd. Anam

Anam "Anam"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupa Anam to obecnie jeden z najbardziej uznanych przedstawicieli muzyki tradycyjnej w Irlandii, jednak album, o którym tu piszę, to starsza płyta - ich debiut fonograficzny. Słuchając jej nagrań łatwo dojść do wniosku, że zespół doskonale czuje się w prezentowanej tu mieszance współczesnych i tradycyjnych pomysłów na muzykę z Zielonej Wyspy.
Tradycyjnie brzmią tu przede wszystkim skrzypce i akordeon diatoniczny. W tej odmianie muzyki grupie Anam niedaleko do absolutnych klasyków, takich jak The Chieftains. Trzeba jednak przyznać, że nieco inaczej myślą o melodiach. Jest tu sporo kombinowania, takiego, jak choćby w nagraniach The Bothy Band, czy Planxty. Mozna więc odnaleźć elementy jazzu, czy muzyki klasycznej. Najbardziej nowoczesne są jednak fragmenty, które kojarzą się brzmieniem nowej muzyki tradycyjnej, czyli z takimi kapelami, jak Lunasa. Anam może stanowić ciekawy pomost pomiędzy tymi odmianami folkowego grania.
O ile muzycznie jest mniej więcej tak jak napisałem, to piosenki śpiewane przez zespół tkwią raczej w bardziej tradycyjnych brzmieniach, może nieco tylko wygładzonych. Bardzo ciekawie się ich słucha, nie sądzę, by potrzebowały jakichś dodatkowych ozdób. Dlatego też w kwestii gaelickich i angielskich śpiewów stawiam raczej na Anam, niż młodsze kapele próbujące te same piosenki wykonywać w bardzo uwspółcześnionych interpretacjach.
Podstawą brzmienia Anam pozostają tańce, żywiołowe irlandzkie melodie sprawiające, że nogi same zaczynają poruszać się do rytmu. Oczywiście czasem trzeba dać odpocząć tancerzom, stąd ballady. Najciekawsza z nich nosi tytuł "After the Storm" i pochodzi jeszcze z czasów, gdy lider Anam - Brian O hEadhra - grał w zespole Upstairs in a Tent.
Anam na pewno spodoba się wielbicielom celtyckiej muzyki. Co prawda dopiero kolejne płyty potwierdziły klasę zespołu, ale już na debiucie daje on sobie bardzo dobrze radę.

Rafał Chojnacki