Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Anastasia


Anastasia
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupa Anastasia (z języka greckiego: „Zmartwychwstanie”) powstała w Skopje w 1987 roku, jako wspólny projekt artystów sceny folkowej. W 1990 ukazał się ich pierwszy wspólny album „Na Rjekach Vavilonskih”.
Muzyka Anastasii łączy w sobie nowoczesne dźwiękowe eksperymenty z barwną spuścizną macedońskiej kultury. Subtelna elektronika współgra tu z tradycyjnymi instrumentami Południa, trackimi, bizantyńskimi i orientalnymi brzmieniami, stare pieśni z autorskimi kompozycjami. Surowy archaiczny wokal i nastrojowe teksty zawierają zarówno elementy baśni i epiki bohaterskiej, jak muzyki cerkiewnej i po prostu poezji śpiewanej.
Anastasia zdobyła już koncertową popularność w różnych częściach Europy. Jej nagrania poza radiem usłyszeć można w teatrze, filmach i programach telewizyjnych. W 1996 roku stanowiły oprawę dźwiękową teatralnego performance’u „Bachanalia”, odnosząc na Zachodzie ogromny sukces. Za największe jednak osiągnięcie grupy należy uznać ścieżkę dźwiękową do filmu Milčo Mančevskiego „Zanim spadnie deszcz” (1994), pod tym samym tytułem. Perfekcyjne technicznie utwory, w których da się odczuć zarówno tradycyjną surowość życia w macedońskich górach, jak i poetycki, patetyczny eskapizm, powinny się spodobać nie tylko miłośnikom folkowych brzmień.


Stały skład zespołu:
Zlatko Origjanski – gitara, tambura, kaval
Goran Trajkovski – główny wokal, kaval, dudy
Zoran Spasovski – keyboard, tapan, inne instrumenty perkusyjne


Anastasia w sieci: www.unet.com.mk/anastasia

Oprac. Haletha