Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Ane Brun "Spending Time With Morgan"

Utwory : 1. Humming one of your songs 2. Are they saying goodbye 3. On off 4. Shot my heart 5. Drowning in those eyes 6. So you did it again 7. One more time 8. Headphone silence 9. What I want 10. Sleeping by the Fyris river 11. Wooden body 12. Humming one of your songs (Encore)
Wyd. Balloon Ranger Recordings AB 2003

Ane Brun "Spending Time With Morgan"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Słuchanie albumu "Spending Time With Morgan", to sympatyczna podroż do początków wieku, kiedy to Ane Brun stawiała pierwsze kroki na norweskiej scenie. Od tego czasu folkowców spod znaku podgatunku "singer/songwriter" pojawiło się całe mrowie, sporą ich część stanowią śpiewające panie. Jednak niewiele z nich jest dziś tak znanych, jak Ane Brun.
Jeszcze przed nagraniem debiutanckiego krążka "Spending Time With Morgan" Ane była profesjonalną wokalistką. Można jej było słuchać między innymi w chórkach w nagraniach grupy A-ha. Z reszta z roli wokalistki wspierającej nigdy nie zrezygnowała, co udowadnia jej niedawna współpraca z Peterem Gabrielem.
Tymczasem album "Spending Time With Morgan", to jej krok w dorosłość, odważny i mądry jednocześnie.
Folkowa gitara otwierająca "Humming one of your songs" i cała atmosfera tej piosenki, to jeszcze klimat rodem z nagrań Tracy Chapman. Jednak słychać już, że głos wokalistki jest bardziej europejski, wibruje w zupełnie iny sposób, snuje się, jakby niósł się po zaułkach osnutego mrokiem miasta. Mimo że najbardziej znane piosenki z tej płyty, to "Are They Saying Goodbye", "Humming One of Your Songs" i "I Shot My Heart", które w Norwegii ukazały się na singlach, to ja osobiście za kwintesencję wczesnego okresu twórczości Ane uznałbym raczej nastrojową wycieczkę do Szwecji w piosence "Sleeping by the Fyris River", lekko kołyszącą się na wokalnych, pełnych feelingu falach.
Dziś Ane jest już o wiele bardziej pewną siebie i dojrzałą artystką, jednak w jej piosenkach nie ma już drzemiącej w debiucie naiwności, która sprawia, że tak chętnie wraca się do tej płyty.

Rafał Chojnacki