Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Ania Kiełbusiewicz "Piosenki"

Utwory : 1.Miała Kasia Jasia 2. O, jezioro, jezioro 3. Kulało się kulało 4. Za pańską stodołą 5. Pasła pastereczka 6. Wstała pani rano 7. Gdybym ja miała dbać 8. W polu lipejka 9. A wiencić ja ogródek 10. Jasineczku mój 11. Kalino malino 12. U mej matki rodzonej 13. Choćby mi grała z Krakowa muzyka 14. Hej, na tem to polu 15. Ach, w tej studni 16. Szła dzieweczka 17. Hej, na łące 18. Kąpała się Kasia w morzu 19. Z tamtej strony jezioreczka 20. Wedle donaju chodziła 21. Kandyż żeś ty moja matko 22. Kołysanki 23. Lulajże, mi lulaj 24. Sniło mi się śniło 25. Cyrwunem zasiała 26. Staram ja się staram
Wyd. UMCS 2004

Ania Kiełbusiewicz "Piosenki"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zestaw studyjnych i koncertowych nagrań tragicznie zmarłej Ani Kiełbusiewicz. Ta wszechstronnie uzdolniona artystka, znana była głównie jako wokalistka zespołów Orkiestra Św. Mikołaja i Ania z Zielonego Wzgórza. Tymczasem tu mamy do czynienia z solową płytą.
Głos Ani, zwykle na tle gitarowego podkładu, przykuwa uwagę słuchacza, jej opowieści chłonie się z wielką uwaga. Zwykle są to piosenki dość krótkie, bez instrumentalnych partii solowych, ale właśnie ta surowość jest jednym z największych atutów tych nagrań. Tchną one autentyzmem, choć nie tym etnograficznym, a właśnie folkowym.
Ze zrozumiałych przyczyn dominują tu ballady. Myślę, że ta płyta ma szansę zaistnieć również w środowisku piosenki poetyckiej i to nie tylko dzięki gitarowo-wokalnej stylistyce, ale przede wszystkim dzięki temu, że te folkowe utwory mają po prostu piękne teksty. Posłuchajcie choćby "Gdybym ja miała dbać", czy "Kalino malino". To doskonałe, nastrojowe ballady.
Nieco bardziej rozbudowane są tu piosenki zarejestrowane podczas koncertów na warszawskiej "Nowej Tradycji", oraz pochodząca z koncertu Orkiestry Św. Mikołaja "Cyrwunem zasiała". Słychać w nich emocji, co nie znaczy, że utwory studyjne są ich pozbawione.
Płyta jest ładnie wydana, ilustrowana reprodukcjami malarstwa Ani. Szkoda, że to już tylko płyta wspominkowa...

Rafał Chojnacki