Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Aniada a Noar "Wärme"

Utwory : 1. Voahea 2. Geigenjodler 3. A Uhr ohna Zaga 4. Mühlviertler Polka 5. S weiwl wül am Tanzbodn gehn 6. Wärme 7. Dudlsockschleinige in A 8. Ruaßboch hoi-ho-eh 9. Nondi 10. Woch auf 11. Zillertaler Walzer 12. Saudunst 13. Hü hüpf 14. Heazschmeaz 15. Juchu EU 16. Wos`n

Wyd. Extraplatt

Aniada a Noar "Wärme"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Aniada a Noar to kapela z Austrii, dla której punktem wyjścia w folkowych poszukiwaniach jest rodzima tradycja.
Płytę rozpoczynają dźwięki wydawane przez klubową publiczność - jakieś szumy i gwar, zaraz potem zaczyna się wolna melodia z charakterystycznym, nieco rozedrganym brzmieniem skrzypiec. Nie ulega wątpliwości, że za takie granie można by wylecieć ze szkoły muzycznej. Po kilku minutach melodia zmiania się w szybszego marsza, by potem znów wyciszyć się nieco, a w finale zmienić w trzeci z utworów - najbardziej kojarzący się ze słowiańskim brzmieniem ludowym. Utwór pokazuje jak blisko jest od muzyki austriackiej, do tematów znacznie nam bliższym.
Kolejny utwór, to współczesna kompozycja autorstwa Andreasa Safera - skrzypka i wokalisty zespołu. "A Uhr ohna Zaga" bliżej jest współczesnej muzyki folkowej, niż prezentowanego wcześniej folkloru. Podobnie jest z kolejnymi autorskimi utworami. Tytułowy "Wärme", "Saudunst" czy "Ruaßboch hoi-ho-eh" to fajne folkowe piosenki.
Jednak kiedy zespół sięga po tradycyjny repertuar, to troszkę uchodzi z nich powietrze. Owszem, grają nawet dość żywo, ale mam wrażenie że wówczas zbyt skupiają się na odtwarzaniu ludowej muzyki. Dlatego też w przypadku tego albumu polecam przede wszystkim autorskie piosenki.

Rafał Chojnacki