Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Anna-Kaisa Liedes


Anna-Kaisa Liedes
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Muzyka Anny-Kaisy Liedes i zespołu Utua jest głęboko zakorzeniona w tradycji ludowej pieśni fińskiej Karelii i Ingrii. Liedes łączy tradycyjne słowa ze współczesnym idiomem muzycznym, nadając utworom własny, świeży styl. Inspirowana odwiecznymi tematami poezji ludowej takimi jak miłość, rozczarowanie, namiętność, jak też mniej pospolitym związkiem miłości i nienawiści, maluje swe epickie interpretacje w subtelnych tonacjach oraz ekspresyjnymi barwami głosek.
Anna-Kaisa Liedes (ur.1962r) jest jedną z bardziej znanych i bardziej progresywnych folkowych artystek. Od ponad dwudziestu lat przyczynia się do rozwoju współczesnej i eksperymentalnej sceny folkowej. Obok interpretacji tradycyjnych pieśni ugro-fińskich, zajmuje się badaniem możliwości głosu ludzkiego.
Koncertowała na całym świecie zarówno jako solistka jak i wraz z zespołami takimi jak np. Niekku, Tallari czy MeNaiset, oraz z teatrem głosu Iki-Turso, a także z artystami takimi jak Maria Kalaniemi czy Heikki Laitinen. Liedes jest też twórczynią muzyki filmowej i teatralnej, ma w swoim dorobku nagrania kilku płyt solowych i z towarzyszeniem różnych zespołów. Jej pierwszy solowy krążek CD "Oi Miksi" pojawił się na forum międzynarodowym pod szyldem wydawnictwa Riverboat Records. Anna-Kaisa Liedes jest doktorem nauk muzycznych i wykładowcą na Wydziale Muzyki Ludowej fińskiej Akademii Sibeliusa.