Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Anna-Kaisa Liedes "Utua"

Utwory : 1. Usein miun utuisen 2. Älä sinä laula 3. Minkähän takia 4. Viimeistä yötä 5. Lumivalkija 6. Rannan kivellä 7. Läksin koista 8. Haitra 9. Toisko tuuli 10. Yö on kylmä
Wyd. Texcailli 2004

Anna-Kaisa Liedes "Utua"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Bardzo ciekawya płyta, choć momentami niezbyt łatwa w odbiorze. Grupa Utua doskonale sobie radzi, za to wokal Anny-Kaisa, mimo, że piękny, to czasami może nieco razić, o ile nie jesteśmy przyzwyczajeni do wokalistek śpiewających w wysokich rejestrach. Gdyby wszystkie piosenki śpiewała tak, jak cudowną balladę "Viimeistä yötä", byłoby naprawdę super. Ostre śpiewy i krzyki (nie mylić ze spiewam na krzyku) w początkowo sennym utworze "Lumivalkija", czy również w "Haitra", są zapewne pochodzenia ludowego, jednak według mnie nie korespondują za bardzo z resztą materiału. Mimo że wszystko tu ma karelskie korzenie, to jakieś dysonanse się pojawiają.
Trochę na tej płycie kliamtów jazzowych. Najwyraźniej widoczne są w "Älä sinä laula", "Toisko tuuli" i świetnym "Rannan kivellä".
Utua, to dziśnazwa grupy z którą gra Anna-Kaisa Liedes. o tym jak radzą sobie na żywo mogliśmy przekonać się na festiwalu EBU 2005 w Gdańsku. Nie ulego wątpliwości, że godnie reprezentowali tam Finlandię.

Rafał Chojnacki