Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Apparatschik "Aurora"

Utwory : 1. Soldaty 2. Kiki 3. Kalinushka 4. Pod Oknom 5. Uschiali 6. Krutschkin 7. Daddy 8. Kumuschka 9. Sa Donom 10. Marusia 11. Café Moskau 12. Poliuschko
Wyd. Apparatschik 2004

Apparatschik "Aurora"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Niemiecko-rosyjska formacja Apparatschik prezentuje swój drugi album, zatytułowany "Aurora". jak wiemy jest to nie tylko żeńskie imię, ale też nazwa znanego krążownika. Dlatego też na okładce mamy dziewoję - nieco w stylu tych, jakie malowali niegdyś na samolotach amerykańscy żołnierze, ale bardziej przaśną, słowiańską - oraz dwie lufy.
Muzyka zawarta na tej płycie bardziej kojarzy się z wojskowym drylem, nic dziwnego, ze zaczyna się od piosenki "Soldaty". Być może Apparatschikom zamarzyła się sława, jaką przyniosła grupie Lube piosenka "Kombat".
Nie brakuje tu również klimatów balangowo-alkoholowych, znanych z pierwszej płyty. Utwory takie, jak "Kiki" czy "Marusia" to świetne kawałki na zakrapiane spotkanie. Muzycy mieszają swój folk-rock z elementami z innych kultur, nie powinno więc dziwić sowieckie reggae w "Kalinushka" czy ska w "Krutschkin". Są też nostalgiczne ballady np. "Pod Oknom".
Wszystkie teksty na płycie są tradycyjne, w muzyce gdzieniegdzie grzebano, ale też dominują tematy uznawane za ludowe. Mimo militarystycznego i wielko-radzieckiego image`u grupa ta brzmi wciąż bardzo sympatycznie, przypominając czasem The Ukrainians (z resztą "Marusia" w innej aranżacji jest też grana przez tą grupę), a innym razem nawet Boban Makovic Orchestar (pewnie przez pojawiające się czasem dęciaki). "Aurora" sprawia wrażenie płyty dojrzalszej, niż wcześniejszy album, dobrze rokuje to Apparatschikom na przyszłość.

Rafał Chojnacki