Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Archinta "Intus"

Utwory : 1. malfor 2. dziadzinu 3. tympan 4. intus 5. varia 6. pass 7. dzaro 8. örmalforWyd.W Moich Oczach 1999

Archinta "Intus"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Janusz Reichel znany jest przede wszystkim jako punkowy bard. Pisze punkowy bo działa od lat na scenie niezależnej. Wcześniej był liderem znanej w tych kręgach kapeli Zima. Obecnie jako jeden z nielicznych (drugi jest Patyczak - Brudne dzieci Sida - nie wiem czy są inni, chyba raczej nie) na tej scenie potrafi z akustyczną gitarką przedstawić swoje autorskie piosenki publiczności wychowanej na przesterowanych gitarach.

Jednak to nie Janusz jest główną postacią Archinty. Jak sam mówi jest tam tylko gitarzystą. Za cały projekt odpowiedzialna jest żona artysty - Grażyna Jasman. To ona napisała teksty i muzykę, zagrała też na instrumentach klawiszowych, gitarze, flecie i harmonii, oraz zaśpiewała.

Piosenki Archinty, a właściwie pełna ciepła i emocji muzyka, to folk nieistniejącej krainy. Kraina ta mieści się w wyobraźni muzyków. Stylistycznie możnaby postawić ten projekt obok Dead Can Dance, jednak brzmieniowo obie grupy są od siebie bardzo odległe.

Folk Archinty jest jednocześnie troche rootsowy i jakby relaksacyjny. Ładne melodie snują się wokół, niczym w muzyce ilustracyjnej, choć trudno je na dłużej zapamiętać. No właśnie podstawowym problemem jest to że ta muzyka potrafi jednym uchem wlecieć a drugim wylecieć. Dopiero po kilku kolejnych przesłuchaniach pozostają w głowie fragmenty melodii pozwalające identyfikować poszczególne utwory.

Mimo wszystko warto jednak posłuchać jak gra się folk w krainie z wyobraźni.

Rafał Chojnacki