Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Asonance "Duše mé lásky"

Utwory : 1. Voda široké řeky 2. Krásnou vysočinou 3. Povstání Watta Tylera 4. Rybářská balada 5, Vykoupení 6. Ptákům křídla nevezmou 7. Krutá matka 8. The Cup of Tea Set 9. Rozkvetlé zahrady mé lásky 10. The City of Savannah/The Acrobat/Off to California 11. Duše mé lásky 12. Podzimní vítrWyd. Bratrstvo Keltů 1994

Asonance "Duše mé lásky"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jest to drugi album czeskiego zespołu Asonance. Zespół ten jest jedną z czołowych kapel grających po celtcku za naszą południową granicą. Co prawda irlandzkie i szkockie piosenki zaśpiewane po czesku mogą początkowo budzić w nas rozbawienie, jednak po jakimś czasie okazuje się że łagodne brzmienie czeskiej mowy świetnie pasuje do muzyki granej przez zespół.
Dominują tu ballady, takie jak "Krásnou vysočinou" ("Leezy Lindsay"), czy "Rybářská balada" ("Fiddler's Green") i nieśmiertelne "Rozkvetlé zahrady mé lásky" ("Down By the Sally Gardens"). W takim klimacie zespół czuje się chyba najlepiej, jednak nie brakuje też angielskiej powstańczej pieśni "Povstání Watta Tylera" ("Rebellion of Watt Tyler"), a także religijnej pieśni "Vykoupení" ("Calvary" Daniela Reada z 1806 roku).
Jak przystaje na kapelę o zacięciu celtyckim Asonance grają też do tańca. Mamy tu set reeli zatutułowany "The Cup of Tea Set" i set hornpipe'ów. Oba utwory brzmią w sposób charakterystyczny dla irlandzkich celidh bandów.
Jak dla mnie najlepszym utworem jest tytułowy "Duše mé lásky" (irlandzki "The Lover's Ghost"), melodię tą znamy w polsce jako "Stary Wrak" z repertuaru Ryczących Dwudziestek.
Album, bardzo z resztą ciekawy, kończy króciótki "Podzimní vítr" ("Westron Wynde").
Materiał ten początkowo ukazał się tylko na kasecie. W 1995 roku wraz z materiałem z albumu "Dva havrani" został wydany ponownie w formie CD jako "Asonance 1 & 2".

Taclem