Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Assia Akhat "Homo Novus"

Utwory : 1. Assia. 2. Wolność. 3. Parafraza na temat M. Leontowicza "Szczedryk". 4. Wesele. 5. Dobry biały człowiek. 6. Pieśń Ziemii. 7. Deszcz. 8. Narodzenie. 9. Cudo. 10. Miała baba koguta... 11. Żart. 12. Aria w dawnym stylu. 13. Bonus track - hymn Zepter.


Wyd. Mama Music/Pomaton EMI 2001

Assia Akhat "Homo Novus"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Przyznam, że początkowo wizerunek pięknej skrzypaczki z okładki płyty nie działał na mnie zbyt zachęcająco. Obawiałem się muzyki w stylu duetu Julita i Paula.
Tymczasem płyta jest naprawdę solidna pozycją z gatunku world music. Sporo tu elektroniki, ale daleko jej do dyskotekowej sieczki. Pod tym względem płyta kojarzyć się może raczej z dokananiami Adiemusa czy Deep Forest. Zwlaszcza ten drugi trop wydaje się być trafny, gdyż wciąż pamiętam płytę wydaną pod nazwą Dao Dezi, nagraną przez twórców Deep Forest z muzykami bretońskimi.
Elementem który zachęcił mnie w końcu do zapoznania się z tym albumem był udział w tych nagraniach grupy Drevo. Ogólnie płyta pachnie wschodem. Wszystkie utwory, poza "Dobry biały człowiek" w bliższy lub dalszy sposób przywodzš na myśl motywy ukraińskie, białoruskie bądź rosyjskie.
Wspomniany kawałek zaś zawiera sample z płyty "Exotic Voices of Black Afica". Elektoniczny aranż przywodzi w tym momencie na myśl właśnie Deep Forest, lub grupę Enigma.
Do ciekawostek zaliczyć można utwory "Miała baba koguta", oraz "Żart", czyli aranżacje jednego z utworów J.S. Bacha. Na zakończenie mamy ukłon w kierunku sponsora płyty - firmy Zepter. Płyta warta posłuchania, o ile oczywiście nie razi nas elektronika.
Z notki biograficznej na temat artystki możemy się dowiedzieć że urodziła się w Kijowie i jest... prawnuczką Henryka Sienkiewicza.

Rafał Chojnacki