Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Balkan Playboys "Balkaninis"

Utwory : 1. Dobrudzsanatz 2. Severnyashkatz 3. Little Dance at Little Street 4. Rumanyatz 5. Kyutshekatz 6. Ivanatz 7. Kopanatz i Srbkovatz 8. Graovatz 9. Crazy Horse

Wyd. Dunya Records

Balkan Playboys "Balkaninis"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Balkan Playboys, to projekt, który założył Nivola Parov, jeden z bardziej popularnych węgierskich artystów. Do jego najbardziej znanych poczynań należą występy z "Riverdance" Billa Whelana. Nagrywał też z takimi artystami, jak Davy Spillane, czy Martin O`Connor. Największą sławę na Bałkanach zdobył jednak z grupą Zsaratnok, która nagrala dwa wyśmienite albumy "The Balkan Legend" i "The Balkan Move".

Grupa Balkan Playboys nawiązuje wyraźnie do brzmienia Zsaratnoka. Trzeba jednak przyznać, że jak na muzykę bałkańską, to grupa proponuje nam dość nietypowe instrumentarium. Poza instrumantami mogącymi kojarzyć się z Węgrami mamy też choćby kaval - rodzaj fletni, rzadko spotykany, przez co dość ciekawy.

Płyta "Balkaninis" zawiera muzykę z Węgier, Rumunii i Bułgarii, choć czasem brzmienia przypominają też o innych. wschodnich krajach słowiańskich. Muzyka grupy pozbawiona jest przesłanek politycznych, co w tym regionie świata również nieczęsto się zdarza, zwłaszcza że pieśnie wojenne wplotły się tam w historię codziennego życia.

Jest to też dobry przykład grania muzyki bałkańskiej w sposób nie-bregovicowy.

Rafał Chojnacki