Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Ballycotton "Fairytale"

Utwory : 1. The Irish Opera 2. Her Nasty Daughter 3. Whispering 4. The Horny, Drunken Wife 5. Joanna`s Wedding 6. Michael Gorman`s 7. Sweet Little Pussycat 8. Ships Are Sainling 9. Sexy Pin-Up Girl 10. Home With The Girls 11. Fairytale


Wyd. Mecki-Records 1997

Ballycotton "Fairytale"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Po Ballycotton spodziewałem się celtyckiego folka lub folkrocka. Wskazywał na to design strony internetowej, również płyta wyglądała jakoś tak celtycko. Na dodatek płyta przyszła z Austrii, więc mogło być różnie. Na szczęście nie zauważyłem w tytułach ani "Wild Rover" ani "Star of The County Down". Wykluczało to pubowego folka, którego mam ostatnio dosyć. Na 10 kompozycji tylko cztery są tradycyjne i nawet w tych członkowie zespołu coś grzebali. Pozostałe utwory to świeże spojrzenie na.. no właśnie na co ? Muzyki celtyckiej tu jak na lekarstwo. Są klimaty folkowe z różnych regionów, choć inspiracje nie zawsze pozostają czytelne. Niekiedy odnosi się wrażenie że kompozycje mają klasyczną niemal orkiestrową budowę. Tak jest choćby z transowym wschodnio-brzmiącym "Her Nasty Daughter".
Najlepszy celtycki fragment to otwierający płytę utwór "The Irish Opera", zaraz za nim żywiołowy utwór "Michael Gorman`s". Niesamowitą siłę dają tej muzyce skrzypce Matthiasa Jakisica. Gra on też na lirze. Właściwie bez niego muzyka Ballycotton chyba by nie istniała.
Odnoszę wrażenie że zespół zaczynał od muzyki celtyckiej i chciał zarejestrować również te nagrania na swojej pierwszej płycie długogrającej. Mimo iż w sumie są one prostsze niż własne kompozycje zespołu, to stanowić mogą dobry wabik dla słuchacza lubiącego celtyckie dźwięki, który być może nie trafiłby inaczej na tą grupę.
Autorskie utwory stanowią zaś preludium do tego co usłyszymy na kolejnej płycie... Co się stanie jeśli do niesamowitego skrzypka dołączy niesamowita skrzypaczka ? Ale o tym przy następnej płycie...

Rafał Chojnacki