Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Ballycotton


Ballycotton
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Nazwa Ballycotton i symbolika używana przez grupe jednoznacznie kojarzy się z muzyką celtycką. Jak się jednak okazuje nie wszystko jest tak proste jak się wydaje. Zespół owszem, zahacza niekiedy o muzykę celtycka, ale większość repertuaru stanowią kompozycje własne, lub aranżacje motywów ludowych z całej niemal Europy. Jak na kapelę austracką to dość niezwykły wybór.
Historia Ballycotton zaczęła się w roku 1996, kiedy to powstał inny band - Glakijamus. To w nim spotkali się Matthias Jakisic (skrzypce), Alexander König (bouzouki, mandolina, banjo, gitara) i Harald G. Binder (instrumenty perkusyjne). Zespół ten zajmował się muzyką folkową z Irlandii, Hiszpanii i Rosji. Jeszcze w tym samym roku zmienili nazwę na Ballycotton, a miejsce Alexa w zespole zajął inny gitarzysta - Gernot Strauß.
Ze względu na różne naleciałości, które przenikały do muzyki Ballycotton zdecydowali się nazwać ja "Modern Folk". Rok 1996 był rzeczywiście obfity w wydarzenia związane z tą grupą, jeszcze pod koniec udało im się rozpocząć sesję, z której powstała niewielka (5 utworów) płytka. Ukazała się ona w roku 1997 i stanowiła debiut fonograficzny grupy. Mowa tu o krążku "Joanna´s Wedding".
1997 rok to również pierwsze zagraniczne wojaże grupy - koncerty w Niemczech i Holandii. Były wśród nich zarówno koncerty klubowe, występy okazjonalne w pubach, jak i uliczne granie. Po powrocie zabrali się za nagrywanie swojego drugiego wydawnictwa - płyty "Fairytale". Ukazała sięona w znacznie większym nakładzie, miała swoje reedycje w Niemczech, Szwajcarii, Hong Kongu i na Tajwanie.
Zespół postanowił zrobić swoim coraz liczniejszym fanom prezent i w okolicy Bożego Narodzenia wydał singiel "My Little Drummer Boy" zawierający jeden utwór z "Fairytale", oraz przeróbki piosenek Davida Bowie i Bing`a Crosby`ego.
W zespole nastąpiły pewne zmiany personalne. Na poczatku 1999 roku pojawił się w nim Alexander Miksch (gitara i mandolina), jednak w tym samym roku opuścił zespół, odszedł też Matthias Jakisic. Jednak zubożenie składu trwało tylko miesiąc, gdyż szybko pojawili się w nim Jock Brocks (skrzypce, banjo, mandolina i tin whistle) oraz Christina Gaismeier (skrzypce). Członkowie zespołu zgodnie twierdzą, że to najlepsze co mogło ich spotkać.
Zmiana muzyków wpłynęła w znacznym stopniu na zmiany w samej muzyce. Ballycotton odcieło się niemal zupełnie od muzyki irlandzkiej, siegajac po skrajnie różne europejskie tematy.
W grudniu 2000 roku Andy Neumeister zastapił w składzie Gernota Straußa i z tym nowym muzykiem przystąpili do nagrywania utworów na trzeci album - płytę "A la cut". Ukazała się ona w marcu 2001 roku, poza Austrią ukazała się w kilku krajach Europejskich, oraz na Tajwanie, w Hong Kongu, Chinach, Malezji i Singapurze. W roku 2003 grupa zaproponowała nam nowe nagrania - album "Mondland".
Zespół sporo koncertuje, występował też w krajach azjatyckich, do których dotarły ich nagrania.
W grudniu 2003 roku płyta "Mondland" stała się Płytą Miesiąca vortalu Folkowa.art.pl.

Oficjalna strona zespołu: www.ballycotton.at

Taclem