Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Banana Boat


Banana Boat
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Śląski zespół Banana Boat specjalizuje się w pieśniach morskich śpiewanych a capella. O stylistyce w której się poruszają czasem mówi się, że są to "gospel shanties". Głosy są tu wyraźnie podzielone na partie, a aranżacje kojarzyć się mogą z profesjonalnymi zespołami zajmującymi się pieśniami gospel i spirituals.
Korzenie grupy Banana Boat siegają założonego w 1993 roku zespołu Jack Steward, dziewięcioosobowej grupy licealistów, która w tymże roku startowała na festiwalu Tratwa w Katowicach. Po rozpadzie tej grupy, cztery osoby kontynuowały przygodę z pieśniami morza, już jako Banana Boat. Pierwsze poważne kroki nowego zespołu miały miejsce w połowie 1994 roku. Nazwę zawdzięczają sympatycznej "Banana Boat Song", pieśni którą grano i śpiewano już chyba we wszystkich możliwych wersjach, od reggae, aż po punk i disco. Wersja Ślązaków jest oczywiście dużo bliższa orginałowi.
Ze względu na sprawy związane ze studiamu zespół zniknął ze sceny na dwa lata w roku 1996. Po powrocie na scene ze starego składu pozostały dwie osoby - Paweł Konieczny i Maciej Jędrzejko. Dlatego też szybko zasilili grupę kolejni śpiewacy - Paweł Jędrzejko, Michał Maniara i Tomasz Czarny.
Z czasem stylistyka zespołu troszkę wyewoluowała, pojawiło się brzmienie charakterystyczne dla zespołu, oraz sporo nowych piosenek własnego autorstwa. Grupa zdobyła wiele nagród i wyróżnień na festiwalach piosenki żeglarskiej.

Taclem