Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Bardic "The Roadsmell After The Rain"

Utwory : Utwory: 1. But All The Girls 2. Leis A Lurrighan 3. Man in the Iron Mask 4. The Yearning Remains/Candlewalk 5. William Taylor 6. Near Banbridge Town 7. All Song Is Sung 8. Step It Out Mary 9. Blood All on the Grass 10. Skibbereen 11. Vagabonds 12. Ye Jacobites By Name 13. Mairi`s Wedding. 14. Follow Me Up To Carlow. 15. Der Erde Kinder (Bonustrack)Wyd. Big Easy / T`Bwana Sound 1999

Bardic "The Roadsmell After The Rain"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Druga płyta folkowego duetu Bardic. Zespól pochodzi z Niemiec i słynie tam z ciekawych akustycznych opracowań folkowych standardów, oraz z własnych piosenek. Ta płyta przynosi taki zestaw.
Właśnie autorski utwór - "But All The Girls" - zaczyna ta płytę. Tylko gitara (Stafan "Eddie" Arndt), skrzypce (Sarah-Jane Himmelsbach) i dwa wokale, a tyle się w tej muzyce dzieje.
Tradycyjny "Leis A Lurrighan" brzmi niemal folkrockowo, a przecież wciąż mamy tylko dwoje muzyków. Trzeba przyznać ze Bardic ma dobra rękę do aranżacji.
Kolejnym utworem jest cover "Man in the Iron Mask" Billy`ego Bragg`a, angielskiego politycznego folkowca. Klimatyczna ballada dobrze wpasowuje się w klimat płyty.
Tekst kolejnego utworu napisali przyjaciele zespołu, Eddie i Sarah-Jane zaadoptowali do niego muzykę, po części korzystając z "Irish Ways and Irish Laws". Podobnie jest z kolejnym utworem "William Taylor", gdzie dodatkowa melodie "The Jumping Cat" dopisała Sarah-Jane. Pod tytułem "Near Banbridge Town" ukrywa sie oczywiście popularny utwór "Star of The County Down". Mimo iż nie ma tu wiele nowinek, to utworek jest zgrabnie zagrany, aż trudno powstrzymać się przed podśpiewywaniem w refrenach.
Napisany przez Eddiego i Sarah-Jane "All Song Is Sung" to dla mnie niesamowite odkrycie, trochę w klimatach wczesnego Levellers i R.E.M. Niesamowita piosenka, która łatwo mogłaby się stać przebojem. Ten utwór to jeden z moich faworytów na tej płycie. Niesamowicie nadawałby się na zakończenie koncertu.
Kolejnym standardem po który sięga Bardic jest "Step It Out Mary". Zaś "Blood All On The Grass" to autorski utwór z tekstem inspirowanym "Blood On The Grass" Sue Neaves. Znów powraca tu nieco levellersowski klimat.
W "Skibbereen" Eddie daje wreszcie pośpiewać swojej koleżance, która dotąd pojawiała się w chórkach. Okazuje się ze Sarah-Jane jest właścicielką bardzo miłego głosu. Stary "Skibbereen" to najspokojniejszy utwór na płycie, nic dziwnego w końcu to irlandzki lament.
Niesamowita niespodzianka (w pozytywnym sensie) jest zagranie przez folkowy zespól utworu grupy New Model Army. Zdarza się to raczej rzadko, ale przebojowy "Vagabonds" wypada w wykonaniu Bardic zarówno folkowo jak bardzo "new modelowo". To właśnie z tej piosenki pochodzi tytul plyty "The Roadsmell After The Rain".
Podobnie jak wile zespołów, tak i Bardic postanowił zmierzyć się ze szkockim "Ye Jacobites By Name". Wyszło im dość ładnie, ale jak od kilku lat moim faworytem jest wersja koncertowa grupy Tri Yann. Tradycyjny set kontynuują utwory "Mairi`s Wedding" i "Follow Me Up To Carlow". Z oboma standardami Bardic radzi sobie bez zarzutu, jest żywiołowo i z ikra.
Na zakończenie w postaci bonustrack`a mamy jedyny na płycie utwór w języku Goethe`go. "Der Erde Kinder", bo tak się on nazywa, to ballada, która dzięki brzmieniu języka niemieckiego nabiera nieco gotyckiego klimatu.
Bardic należy niewątpliwie do tych niemieckich grup na które warto zwrócić uwagę. Można by napisać ze świetnie sobie radzą jak na duet, ale byłoby to krzywdzące. Po prostu świetnie sobie radzą.

Rafał Chojnacki