Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Bartek Dzikowski "Traveling Soul"

Utwory : 1. Girl Your Soul Is Gone 2. Coming Back 3. Loose As a Goose 4. I Belong to the World 5. Lullaby 6. Let Go 7. I Feel, You Feel 8. Traveling Soul 9. Nothing Much to Say 10. Man of Misfortune 11. Every Morning With You 12. Trouble Trouble
Wyd. Bartek Dzikowski 2012

Bartek Dzikowski "Traveling Soul"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jeszcze niedawno montujący się na scenie człowiek z gitarą akustyczną zazwyczaj zwiastował koncert poezji śpiewanej, a im bardziej wyciągnięty był jego sweter, tym bliżej było tej poezji do włóczęgowskich klimatów Bellona i Stachury. Choć generalnie nie mam nic przeciwko temu i nawet lubię sobie posłuchać takich brzmień - o ile są to po prostu dobre koncerty - to jednak brakowało mi zawsze sceny akustycznego folku, z prawdziwego zdarzenia. Spodziewałem się takich postaci ze strony polskich countrowców, jednak nawet tak znani wykonawcy jak Tomasz Szwed czy Cezary Makiewicz dryfują stale między balladą country a folkiem w stylu bardów pokroju Kaczmarskiego czy Okudżawy. Tymczasem spodziewałbym się po nich raczej wczesnego Casha, Guthriego czy choćby Dylana. A tymczasem odrobinę takiego grania można paradoksalnie znaleźć u śpiewających poetów, którzy zeszli z gór, takich jak Apolinary POlek czy Sylwek Szweda. W ostatnim czasie dołączyli do nich muzycy związani z bluesem: Arek Zawiliński i Paweł Szymański. Całkiem ciekawie poczyna też sobie Joanna Knitter z zespołem Blues & Folk Connection. Można wiec powiedzieć, że grunt pod muzykę, jaką przygotował dla nas Bartek Dzikowski jest już przygotowany.
Album "Traveling Soul" to amerykański folk podbarwiony bluesem (lub odwrotnie), ale z dużą ilością innych domieszek. Pierwszym czego można się tam doszukać jest roots rock, oparta na surowych brzmieniach muzyka o akustycznym posmaku i zdecydowanie rockowej motoryce. W takich utworach jak piosenka tytułowa dodatkowego klimatu nadają interesujące partie skrzypiec, na których gościnnie gra Agnieszka Biniek. Niestety, stały skrzypek składu Bartka, Tadeusz Melon (znany choćby z grupy Zejman i Garkumpel) nie akcentuje swojej obecności na płycie w tak wyraźny sposób, jak artystka związana wcześniej m. in. z Żywiołakiem, zespołem Basi Beuth, Siudmą Góra, Zgórmysynami i Małym Kinem.
Mimo że są momenty, kiedy muzyka Bartka nieco za daleko odpływa od folkowego, bluesowego i folk-rockowego źródła, to jednak paradoksalnie właśnie takie utwory mogą zapewnić płycie sukces. Mają po prostu duży potencjał. I nie chodzi tu o jakieś zadęcie komercyjne, ponieważ ta muzyka jest ze wszech miar szczera. Po prostu takie piosenki wyszły Bartkowi spod palców gitary i trzeba to zrozumieć, że artysta ma różne inspiracje. Przyznam jednak, że gdybym sugerował się jedynie promującą tą płytę w mediach piosenką "Trouble Trouble", momentami czułbym się nieco zagubiony. To świetny akustyczny kawałek i w moim odczuciu cała płyta utrzymana w podobnym tonie, nawet jeżeli byłyby to wciąż nieco różne stylistyki, byłaby po prostu rewelacyjna. A tak jest jedynie bardzo dobra.

Rafał Chojnacki