Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Black 47 "Trouble in the Land"

Utwory : 1. Trouble In The Land 2. Those Saints 3. Delirious 4. Bobby Kennedy 5. Tramps Heartbreak 6. Bodhrans On The Brain 7. I Got Laid On James Joyce's Grave 8. Susan Falls Apart 9. Desperate 10. Fallin' Off The Edge Of America 11. Touched By Fire 12. Blood Is Thicker Than Water


Wyd. Shanachie 2000

Black 47 "Trouble in the Land"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Amerykański Black 47 to jeden z najbardziej autentycznych przedstawicieli celtyckiego rocka. Oczywiście zespół wywodz się ze środowisk emigranckich, jednak formacja Larry'ego Kirwana nei ma klapek na oczach (a raczej uszach) i wie co się w muzyce dzieje. Nie brak tu obok motywów czysto celtyckich elementów codziennej amerykańskiej rzeczywistości i muzyki.
Już otwierający płytę utwór tytułowy zawiera wokale ocierające się o hip-hop, lecz z wstawkami dęciaków charakterystycznymi bardziej dla dixielandów, a nawet wolniejszych kawałków ska. Połamane współczesna rytmy, elementy tradycji amerykańskiej i irlandzkiej, cieżki rock, hip-hop, polityczne komentarze - wszystko splata się w muzyce Black 47 w jedno. W "Those Saints" mamy niezłą próbkę tego połączenia.
W "Delirious" do głosu dochodzi jeszcze reggae. A jednocześnie cały czas przemykają nam się gdzieś w tle irlandzkie dudy. Z kolei piosenka "Bobby Kennedy" oprócz powyższych elementów ma też muzyczne nawiązania do U2 (choćby gitara w tle).
Jedną z najbardziej celtycko-brzmiących piosenek na płycie jest "Bodhráns on the Brain" z tradycyjnymi melodiami wplatanymi w zwrotki i refren. Nie brakuje też balladki - proszę bardzo "Tramps Heartbreak" dobrze się w tej roli sprawdza.
Mimo iż ze wszystkich znanych mi płyt ta jest chyba najmniej folkowa, to pokazuje zespół w bardzo korzystnym świetle. O ile ktoś lubi celtyckiego rocka.


Taclem