Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Blackthorn


Blackthorn
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół Blackthorn powstał w 1990 roku w Filadelfii. Gitarzysta Paul Moore i akordeonista John McGroary spotkali się już 3 lata wcześniej, kiedy zaczęli grać w zeapole Blarney Stone. W tym samym czasie również inni członkowie Blackthorn grywali w innych zespołach. Klawiszowiec Johnny Boyce występował z The Atlantic Connection, perkusista Mike O`Callaghan, grał w bostońskim Irish Express, a drugi gitarzysta, Seamus Kelleher, odniósł spory sukces z The Sean Fleming Band.
Sytuacja ta zmieniła się, kirdy wymienienie powyżej członkowie Blarney Stone stwierdzili że formuła tradycyjnej muzyki folkowej nieco ich ogranicza i woleliby grać w nieco bardziej rockowym składzie. Dołaczył do nich Rob Calvert, oraz brat John`a, Danny McGroary. W tym składzie, już jako Blackthorn, zagrali sporo koncertów, a w 1993 ukazała się ich pierwsza płyta - "It`s an Irish Thing". Była to mieszanka utworów tradycyjnych i własnych kompozycji. Wówczas to miejsce Roba i Danny`ego zajęli profesjonalni muzycy - Johnny Boyce i Mike O`Callaghan. Duże zrozumienie ze strony odbiorców i zainteresowanie na koncertach pozwoliło zespołowi wydać kolejną płytę. Album "Here We Go Again" ukazał się w 1995 roku.
Spory wpływ na brzmienie zespołu mieł też Seamus Kelleher, gitarzysta i mandolinista. Przed nagraniem w 2002 roku plyty "Ratty Shoes" do zespołu dołączył grający na gitarze basowej, akustycznej i tin whistle Michael Boyce.

Oficjalna strona zespołu: www.irishthing.com

Taclem