Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Blackthorn "The Legacy"

Utwory : 1. Sally Gardens/Drowsey Maggie 2. You Couldn`t Have Come at Better Time 3. Place in the Choir 4. First of May 5. The Whaling Song 6. The Leaving of Liverpool 7. The Fields of Athenry 8. The Elms` Hornpipes 9. Troubles with Capital "T" 10. Sonny`s Dream 11. Righr All Right 12. The American Tunes 13. Dirty old Town 14. I`ll Tell Me Ma
Wyd. Black Mountain Records

Blackthorn "The Legacy"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jest co najmniej kilka zespołów używających nazwy Blackthorn. Ten pochodzi z Belafastu i charakteryzuje się brzmieniem zbliżonym do amerykańskich kapel folk-rockowych.
Repertuar zespołu, który znalazł się na tej płycie, to znane irlandzkie piosenki - jak "The Fields of Athenry", czy "Dirty old Town" - i współczesne utwory napisane przez doskonałych irlandzkich autorów. Znalazło się to miejsce na kompozycje Luki Blooma, Rona Hynesa, a nawet utwór grupy Horslips. Do tego należy dodać odrobinę amerykańskich wpływów, choćby znane "Place in the Choir", czy wiązankę "The American Tunes".
Niektóre wykonania mogą być co najmniej zaskakujące. Sporo tu, jak już wspomniałem brzmień rodem z amerykańskiego folku, a nawet country.
W piosenkach takich jak "Dirty old Town", czy "The Fields of Athenry" usłyszymy np. ragtime`owe pianinko, a całość zagrana jest właśnie w taki saloonowo-westernowy sposób.
Niekiedy nastrój niepotrzebnie psują klawiszowe pasaże, które miały pewnie pomóc. Niestety niezbyt się to udało.
Za najciekawszy utwór na płycie uznałem nową wersję "I`ll Tell Me Ma", choć głównie przez to, ze w rzeczywistości jest to wiązanka melodii i piosenek.
Blackthorn to zespół grający na irlandzkich zabawach - celidh, nic więc dziwnego, że grają dość prosto i głównie do tańca.

Taclem