Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Blaf


Blaf
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupa Blaf pochodzi ze Śląska. Co prawda Śląska Cieszyńskiego, ale zawsze to bliżej kulturowo, niż w przypadku innych czeskich ziem.
Zespół powstał w 1985 roku, z inicjatywy skrzypka, Tomáša Tomanka. Wczesny repertuar opierał się głównie na piosenkach czeskiej legendy muzyki country, grupy Zelenáči. W 1985 zagrali tylko jeden koncert w składzie pięcioosobowym. Rok później były już kolejne występy i to z kolejnymi muzykami. Grupa zawędrowała też na festiwal w Plznie, gdzie zagrała w koncercie "Humor v country".
W 1990 roku ukazała się kaseta zatytułowana "Cug do verku", a lata 1990-1994 podsumował zestaw dwóch kaset "Gorolgrass I, II" – będący mieszanka folku z muzyką bluegrass. Część materiału z nich ukazała się jako bonus do wydanej w 1995 roku płyty "Hity". Na kolejną płytę miłośnicy zespołu musieli czekać jeszcze kilka lat. Album "Nie beje to lehki" ukazał się bowiem dopiero w 1999 roku.
W międzyczasie grupa Blaf, prezentując swoistą mieszankę muzyki folkowej, poezji śpiewanej i bluegrass, zwiedziła sporo miast zarówno w Czechach, ale również w Polsce. O jednej z takich wycieczek opowiada piosenka zatytułowana wymownie "Gdańsk". W dwa lata później ukazała się płyta "Tustela...".
Skład zespołu:
Tomáš Tomanek - skrzypce, śpiew
Pavel Buble Sikora - banjo, śpiew
Jan Klus - perkusja, śpiew
Robert Kulka - gitara basowa, śpiew
Honza Pazdera - gitara, śpiew