Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Blazin' Fiddles "Old Style"

Utwory : 1. Bullocks 2. Flora 3. Sir James 4. Catalina 5. Athole Brose 6. Three Steps 7. Dancing On The Moon 8. Strathmarches (No.1, 2 and 3) 9. Sheiling In The Braes Of Rannoch 10. Swedish 11. Eejit
Wyd. Greentrax 2002

Blazin
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Już pierwsze dzięki drugiego albumu Blazin' Fiddles, zatytułowanego "Old Style" łapią słuchacza ze serce. Taka lekkość to nawet w muzyce celtyckiej prawdziwa rzadkość. W 2002 roku, kiedy płyta ta powstała, można było mówić o prawdziwym objawieniu. Z resztą otwierający album utwór "Bullocks" to doskonała wizytówka całego krążka. Zaczyna się lekko, ale tradycyjnie, by z czasem niemal niezauważalnie podryfować w rejony jazzu i funky.
Zgodnie z tym co głosi nazwa zespołu prawdziwa siła kapeli drzemie w skrzypcach. Słychać to zwłaszcza w momentach w których grupa sięga po utwory inspirowane muzyką z Szetlandów. Tamtejsza tradycja ludowego grania na skrzypcach świetnie sprawdza się w wersji Blazin' Fiddles.
Największym zaskoczeniem jest tu dla mnie wycieczka do Skandynawii. Piękny "Swedish" kojarzy się z jednej strony z nostalgiczną muzyką spod znaku pop-folkowego Secret Garden, z drugiej jednak strony ma w sobie coś co jest niewątpliwie śladem odciśniętym przez sympatyczną szkocką grupę.
Gazeta "The Scotsman" opisała Blazin' Fiddles jako "Led Zeppelin muzyki tradycyjnej". Coś w tym jest. Szkoci mają wyśmienity feeling i nie boja się ambitnych, wielowątkowych kompozycji.

Taclem