Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Blue Dew "Life`s Other Side"

Utwory : 1. Nolley Caisey Jig 2. Another Lonesome Morning 3. The Swimming Song 4. The Reason I Left Mullingar 5. Foggy Mountain Breakdown 6. The Call And The Answer 7. Everytime 8. Devil’s Song 9. Daphne 10. Nothing But The Same Old Story 11. Sally Ann 12. Abigail

Wyd. Muppetstuff 2001

Blue Dew "Life`s Other Side"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Holenderska formacja Blue Dew swoją muzykę określa jako Irish Grass. Jest to połączenie irlandzkiego folku z amerykańską muzyką bluegrass.
Okazuje się jednak, że mieszanie stylistyk nie jest tak nachalne jak mogłoby się wydawać. Kiedy grają po irlandzku, to wyraźnie słychać że po irlandzki, a jak bluegras, to proszę bardzo, brzmienie jak z Kentucky.
Nieco inaczej jest tu z piosenkami, bo nawet te irlandzkie mają lekko amerykańskie brzmienie dzięki wokalom. Czasem mamy tu charakterystyczne wyciąganie samogłosek, ale brzmi to nieźle, więc raczej jest atutem.
Ciekawie brzmią partie basowe, bo w zespole gra kontrabasista, co rzadko zdarza się w tego rodzaju kapelach folkowych a uatrakcyjnia aranżacje.
Wśród bardziej znanych utworów wymienić piękną balladę "The Reason I Left Mullingar", która w wersji Blue Dew okazuje się nieco ascetyczna. Nie traci jednak nic ze swojego uroku, łatwiej za to skupić się na tekście. Bardzo ciekawie wyszła też inna ballada - "The Call And The Answer" - autorstwa Phila Colclougha, znanego choćby z takich przebojów folkowych jak "Song For Ireland".
Z kolei doskonały "Foggy Mountain Breakdown" wychodzi bardzo przyzwoicie dzięki rasowo bluegrassowym brzmieniom banjo i mandoliny. Nie powstydziłyby się takiego grania kapele zza oceanu. Podobnie jest z piosenką "Sally Ann", która z kolei oprócz banjo opiera się jeszcze na wokalu i fiddlingu, oraz pobrzmiewającym gdzieś w tle akordeonie.
Lider formacji - Marius Klein - pisuje czasem własne utwory. Na tym albumie jest tylko jeden jego autorstwa, mianowicie "Everytime". Trzeba przyznać, że to dość udana folkowa ballada, idealnie pasująca do prezentowanego tu zestawu.
Z kolei przeróbka utworu "Nothing But The Same Old Story" napisanego przez Paula Brady`ego średnio się w tym zestawie sprawdza. Powód jest prosty - nowsze piosenki Paula odstają od irlandzkiego repertuaru folkowego, bliższe są brytyjskiej folkowej muzyce klubowej.

Dobra mieszanka, choć może nie wybuchowa. Przyznam, że przesłuchałem z ciekawością i na pewno do kilku motywów z chęcią powrócę.

Taclem