Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

BlueGate "Mezi řádky..."

Utwory : 1. Fotka 2. Klaun 3. Mezi řádky 4. Táta 5. Co zbejvá 6. Co bych chtěl 7. Zvláštní vlak 8. Podzimní 9. Tak ti mávám 10. Pár dnů 11. Gold Hash 12. Slavík 13. V báru
Wyd. BlueGate 2003

BlueGate "Mezi řádky..."
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Już nie raz pisałem o tym, że zazdroszczę Czechom konsolidacji sceny country, folk i tramp music. Częścią tej sceny jest grający od 1997 roku zespół BlueGate z Plzna.
Album "Mezi řádky..." to pierwsza duża płyta zespołu, wypełnia ją trzynaście kompozycji, w większości autorskich. Zgodnie z tym, co sugeruje nazwa kapeli jest to bluegrass, na dodatek śpiewany po czesku. Utwory śpiewane są zarówno przez dysponującego niezłym głosem wokalistę Petera, jaki i przez bardzo ładnie śpiewającą Ilonę. O ile jednak piosenki "męskie" brzmią rasowo i zgodnie z kanonami bluegrassowej sztuki, o tyle "damskie" wydają się być czasem poezją śpiewaną zagraną na folkowo. Tak jest choćby w "Klaunie". Na szczęście takie wrażenie nie dominuje. Cała płyta bardzo ładnie się układa i słucha się jej z przyjemnością.
Wśród najciekawszych utworów na płycie wymieniłbym na pewno otwoierający, czyli "Fotka". Bardzo dobrze brzmią też "Co zbejvá" i "Podzimní" i instrumentalny utwór "Gold Hash". Zwłaszcza w tym ostatnim Czesi pokazują, że klasyka im nie obca.

Taclem