Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Booghk De Doo "Lieder aus dem Rinnstein"

Utwory : 1. Ich muß weiter 2. Gib mir Flügel 3. Von Augen und Tränen 4. Seelenfänger 5. Game over 6. Bis zur Dämmerung 7. Wir sind der Sturm 8. Leg deine Hand in meine 9. Horizont 10. Spirituosentrinkerflüche 11. Sonnenreigen 12. Tu´ mir weh, Johnny
Wyd. Booghk De Doo 2004

Booghk De Doo "Lieder aus dem Rinnstein"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Niemiecka grupa Booghk De Doo nazywa swoją muzykę "highspeed" folkiem. Niemcy lubują się w takich określeniach, w rzeczywistości mamy do czynienia z ostrym folk-rockiem w stylu The Pogues. Skojarzenia to nasuwa się od razu po wysłuchaniu piosenki "Ich muß weiter" otwierającej płytę "Lieder aus dem Rinnstein".
"Gib mir Flügel" kojarzy się nieco z szantami, zapewne przez rubaszne zaśpiewy. Szkoda tylko, że utwór ten traci lekkość pierwszego utworu na korzyść ciężkawej, niemieckiej rytmiki. Lepiej jest już w folk-rockowej balladzie "Von Augen und Tränen", w której z nienacka pojawiają się też instrumenty dęte. Zostają też w "Seelenfänger", któe z kolei okraszono rytmem ska.
"Game over" to takie nieco bardziej ponure The Levellers, z resztą może to kwestia języka niemieckiego, który jest po prostu trochę ostrzejszy i bardziej ponury.
Piosenka "Bis zur Dämmerung" kojarzy się znów nieco z klimatami celtyckimi, ma też w sobie coś ze skandynawskich ballad. Oczywiście - podobnie jak reszta repertuaru - jest to utwór autorski. Z kolei "Wir sind der Sturm" to pogodna piosenka w stylu gdzieś pomiędzy The Pogues a The Waterboys. Podobnym utworem jest ballada "Spirituosentrinkerflüche".
"Leg deine Hand in meine" zaczyna się od jakiejś gadki po niemiecku. Póżniej mamy coś lekkiego, rockowego, czy może nawet popowego. Ładna piosenka, ale trochę błaha - pewnie zespół potrzebował czegoś do radia. Po niej słuchamy kolejnego ska z akordeonem - "Horizont". Z kolei "Sonnenreigen" to zadziorne granie oparte na ostrej, drapieżnej melodii.
Piosenka "Tu´ mir weh, Johnny", kończąca płytę daje nam to co w Booghk De Doo najlepsze. Pogodne granie, może nieco zbyt patetyczne, ale ładne.
Niemcy prezentują się tu troszkę jako ostrzy folk-rockowcy, a troszkę jako pluszowe misie grające ładne, radiowe piosenki. Brakuje mi nieco zdecydowania, ale i tak uważam album "Lieder aus dem Rinnstein" za bardzo udany. Zaskoczył mnie bowiem kilkoma bardzo dobrymi piosenkami.

Taclem

Do odsłuchania w Sieci:
  • Ich muß weiter

  • Seelenfänger

  • Spirituosentrinkerflüche

  • (Pliki znajdują się na serwerze wydawcy. W razie komplikacji piszcie do nas)