Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Boreash "Celtica Show"

Utwory : 1 Running Feet 2 Reel For Real 3 Crank 4 Whispering Double Jig 5 Ailein Duinn 6 Gleanntain Ghlas`Ghaoth Dobhair 7 Star Of The County Down 8 Ceilidh 9 Fields Of Athenry 10 Mason`s Appron 11 Cooney`s Reel 12 Irish Punky 13 Ceare Damhsa 14 Caide Sin Do`n te Sin 15 Destitution


Wyd. Futurex 2002

Boreash "Celtica Show"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

To bardzo dobrze jeżli polskiemu zespołowi udaje się w dzisiejszych czasach wydać płytę. Zwłaszcza że mowa tu o zespole młodym. Jeszcze lepiej jeśli płyta ta znajdzie swoich słuchaczy. W przypadku kołobrzeskiej grupy Boreash mozna mówić o tego rodzaju sukcesie. Zanim dotarła do mnie płyta słyszalem sporo o niej samej, a i zespół kilkakrotnie oglądałem i słuchałem. Muszę przyznać że w studiu poradzili sobie dość dobrze.
Koncertowe wcielenie zespołu wygląda dziś trochę inaczej. W sumie sesna nagraniowa tez nie jest zwykłą rejestracją utworów, a sam repertuar powstał na potrzeby show tanecznego opartego na muzyce celtyckiej. W owym programie, nazywającym się właśnie "Celtica Show". brały udział tancerki z grupy Elphin.
Muzyka która w ten sposób powstała bliska jest tego co słyszymy na soundtracku do takich pokazów tanecznych jak "Riverdance" czy "Lord of The Dance". Jest to dość solidne folkrockowe granie, choć mnie osobiście średnio odpowiadają wyeksponowane gdzie niegdzie klawisze.
Jak przystało na muzykę do tańca, nawet tego bardziej współczesnego (Elphin bazuje w wielu przybadkach na stepie irlandzkim) duzo tu reeli i jigów. Główne role grają skrzypce i mandolina. Nie brakuje cytatów z klasyki tanecznych show o których już wspomniełem.
Grupa Boreash wykonuje też piosenki. Jest wśród nich piękna ballada "Ailein Duinn", znana choćby z wykonania Karen Matheson (z grupy Capercaillie) w filmie "Rob Roy". Jest też jeden z irlandzkich evergreenów wszechczasów - "Star of The County Down", w dość odważnej aranżacji. Trzecia zwrotka wykonana została w sposób death metalowy, z charakterystycznym lekkim growlingiem. Ciekaw jestem czy tak wykonywali ten utwór na koncertach show. Punkowe korzenie zdradza niesamowicie szybki "Irish Punky". Zespół pokazuje też łagodniejsze oblicze w piosence "Fields of Athenry".
Niekiedy, zwłaszcza w szybkich, technicznych zagrywkach granie Boreashy przypomina olsztyńska formację Shannon. Nie jest to jednak złe, gdzyż grupa ta przez wiele lat dochodziła do własnego brzmienia. Bardzo więc prawdopodobne że zespół Boreash wkrótce pójdzie nieco inną drogą.
Płyte można określic jako porządny, solidnie przygotowany debiut.


Taclem