Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Bratři Ebenové "Já na tom dělám"

Utwory : 1. Já na tom dělám 2. Nikdo to nebere 3. Hotely 4. Vidíš, vidíš 5. Masky 6. Na růžích ustláno 7. Senecte, pomoz 8. O filmových milovnících 9. Sprostý chlap 10. Sonet 11. Trampská 12. Něva 13. Je to takové... 14. Sonet 66

Bratři Ebenové "Já na tom dělám"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Folk-rockowa płyta nagrana przez trójkę braci - Marka, Kryštofa i David Ebenovów - i ich przyjaciół, jest przykładem, że za naszą południową granicą dzieje się wiele dobrego w interesującej nas muzyce.
Sporo tu momentów lirycznych, jak choćby "Nikdo to nebere", z delikatnymi partiami saksofonu, czy "Vidíš, vidíš", w którym śpiewa zaproszona na tą płytę Iva Bittová. Nie brakuje dobrych, klimatycznych piosenek z feelingiem, taką jest choćby utwór "Senecte, pomoz", który mimo nieco żartobliwego tonu w tle, ma w sobie coś z ballad Nicka Cave`a.
Ciekawostką można nazwać ostrą, niemal brutalną parodię utworów country-bluesowych - "Sprostý chlap". Elementy country pojawiają się też w "Trampská". To z resztą nie jedyna ciekawostka. Za takie można też uznać dwa sonety Shakespeara, wyśpiewane po czesku.
Są tu też piosenki zmierzające w kierunku potyckich krain zamieszkanych u nas przez Grzegorza Turnaua - tu wymienić można choćby "Hotely". Najpiękniejszy jednak utwór z całej płyty, to według mnie "Na růžích ustláno", gdzie dodatkowy klimat do balladowej, rozkołysanej melodii dodaje pięknie brzmiący klarnet.
Dobra płyta w klimatach miejskiego folku. Nie wiem, czy wszyscy będą w stanie polubić czeskie piosenki, ale jeśli ktoś ceni sobie tamtejszych twórców, to pewnie z zainteresowanie wysłucha tego krążka.

Taclem