Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Brathanki` "Ano!"

Utwory : 1. Gdzie ten który powie mi 2. Czerwone korale 3. BRAThANKI 4. Heniek 5. Modliła się dziewczyna 6. Ballada o miłości, Staszku i jego bracie Marianie 7. BRAThANKI w Nowym Orleanie 8. Siebie dam po ślubie 9. Jestem, jestem Nowak Rysiek 10. BRAThANKI na Dzikim Zachodzie 11. Wianek Hanki 12. Steffano 13. Poszłabym za tobą 14. BRAThANKI w dyskotece 15. Czyjeś ciało nocą 16. Wesele 17. BRAThANKI - epilog.


Wyd. Sony Music 2000

Brathanki` "Ano!"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

To bardzo dobra płyta. Większość z was słyszała tą grupę czy tego chciała, czy nie. "Czerwone korale", "siebie dam po ślubie", czy "Gdzie ten który powie mi" to piosenki które atakowały nas zewsząd - w TV, radio i na ulicy. Nie ulega wątpliwości że Brathanki to w dużej mierze efekt sprawnej produkcji. Jednak zarówno pod względem wykonawczym, jak i repertuarowym broni się doskonale. Muzyka na pograniczu rocka, popu i folka okazała się bardzo odświeżająca dla rodzimej muzyki popularnej.
W projekt zaangażowani są znani muzycy, jak choćby Jacek Królik, czy Stefan Błaszczyński. Muzycznie dominują na tej płycie klimaty węgierskie, bałkańskie i odrobina rodzimej góralszczyzny. Poza wymienionymi powyżej hitami płyta zawiera wiele interesujących piosenek, o dość lekkiej, żartobliwej temetyce. Zazwyczaj jest Ona i On, czesem jest dobrze, czasem niezbyt, a wszystko kręci się w okolicach współczesnej wsi, w klimacie dyskotek w remizie, miłości za ukochanym który wyjechał itp.
Prawie każdy utwór to potencjalny hit. Oczywiście w ramach stylistyki zespołu. Dość ciekawie wychodzi romans z hip-hopem w "Jestem, jestem Nowak Rysiek". Jest to oczywiście żart i rapowi puryści mogliby się nim poczuć dotknięci, ale i tak brzmi ciekawie. Trudno było mi się przyzwyczaić do gitary Królika, który zapomniał chyba że to już nie grupa Lombard. Ale z czasem i jego popisy udało mi się polubić. Z czasem, gdyż przez wiele dni kaseta z tym materiałem nie opuszczała walkmana.
Materiał czekał na recenzję prawie dwa lata. Dlaczego tak długo ? Otóż przyznam że spora w tym wina popularności zespołu i krytyki ze strony sceny folkowej. Popularność sprawiła że miałem serdecznie dość odtwarzanych wszedzie wkoło ".. korali", zaś folkowcy z nielicznymi wyjątkami wieszali psy na wszystkim co miało cokolwiek wspólnego z zespołem. Nie mnie oceniać czy przemawiała przez nich zawiść, czy rzeczywiście względy artystyczne na poziomie dla mnie niedostępnym. Tak czy owak miałem świadomość że skrzywdziłbym tą płytę gdybym pisał o niej wcześniej. Teraz kiedy "koralomania' ucichła ponownie lubię ten materiał.
Słuchać, wybrać co się podoba i słuchać ponownie.


Taclem


Powiazane artykuly
    Wykonawca: Brathanki