Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Brian Marshall and Texas Kapela "Texas Kapela"

Utwory : 1. Introductio to Texas Polonia 2. Miala Baba Koguta 3. Steve`s Special 4. Bremond Twirl 5. Straszydlo Oberek 6. Steve`s Celia 7. Celia Polka 8. Kujawiak 9. Maly Czerwony Kogut na Stadola 10. Ojciec Wielki 11. Krakowiak 12. Parobek 13. Wojna Polka 14. Roman`s Oberek 15. John Meleski Special 16. Tancowaly Dwa Michaly 17. Icek W Kolomej 18. Accordion Oberek
Wyd. Brian Marshall 2002

Brian Marshall and Texas Kapela "Texas Kapela"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół Briana Marshalla nosi nazwę Texas Kapela. Polskie słowo i nazwa amerykańskiego stanu, to kwintesencja tego, co znajduje się na omawianej tu płycie. Polonusy i to bodaj w drugim pokoleniu, grają polską muzykę ludową po swojemu.
Mamy tu rdzenne melodie z różnych stron Polski, niektóre, to standardy biesiadne, takie, jak „Miała Baba Koguta”, są też aranżacje naszych ludowych tańców. Trzeba przyznać, że teksańscy muzycy podeszli do tematu dość profesjonalnie i wyszła płyta na pograniczu country i folku. Tak właśnie – country. Słychać je zwłaszcza w grze skrzypka – Rona Kasowskiego. Z jednej strony nawiązuje on do ludowego „fiddlingu”, z drugiej słychać, że prawdopodobnie mógł mieć do czynienia z muzyką amerykańską.
Efekt takiego muzycznego spotkania jest bardzo ciekawy. Troszkę gorzej czasami z akcentem. Brian śpiewa po polsku i można go bez trudu zrozumieć, choć jest to już polski zmiękczony nieco akcentem zza oceanu.

Taclem