Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Broken Fingers Band "Nostalgia"

Utwory : 1. Nostalgia 2. Ballada o wszechżonie 3. Jak drzewa 4. Po wodzie pianą 5. Tawerna pod dorodną flądrą 6. Ballada o nieznanych lądach 7. Stary dziadek 8. Sztorm przy Georgii 9. Kołysanie 10. Porty 11. Morze Sargassowe 12. Kołysanka 13. Do Anioła Stróża

Broken Fingers Band "Nostalgia"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Od bluesa do folku zdecydowanie nie jest daleko, co udowadniają nam co jakiś czas artyści bluesowi. Tym razem wzieli się za to specjaliści od bluesa w szantach. Broken Fingers Band to formacja, która powstała by wspierać kapitana Waldemara Mieczkowskiego podczas występów, kiedy sam połamawszy palce nie mógl grać na gitarze. W rezultacie powstała ciekawa grupa, składająca się z Waldka (muzyka m.in. grupy Packet) i czlonków zespołu Słodki Całus od Buby, doświadczonych w miejskim folku i bluesie, z których większość miała za sobą staż w folkowych formacjach (Smugglers, Szela, Krewni i Znajimi Królika i inne).
Podstawą repertuaru BFB stały się śpiewane przez Mieczkowskiego piosenki nieżyjacego członka legendarnych Starych Dzwonów - Janusza Sikorskiego. Płytę archiwalną z nagraniami Sikorskiego prezentowałem tu jakiś czas temu, teraz kilka słów o swoistych coverach.
"Nostalgia", "Ballada o wszechżonie", czy "Do Anioła Stróża", to piosenki które większość słuchaczy kojarzy właśnie z Mieczkowskim, gdyż Janusz Sikorski dość rzadko śpiewał je na koncertach. Dzis zasilają repertuar Gdańskiej Formacji Szantowej, w której grają Waldek Mieczkowski i Krzysiek Jurkiewicz (jeden z filarów Broken Fingers).
Z nieco innych piosenek na płytę trafiły dwa stare żeglarskie przeboje - "Tawerna pod dorodną flądrą" i "Ballada o nieznanych lądach". Obie interpretacje BFB są dziś niemal klasyczne, wokal Mieczkowskiego pasuje do nich jak ulał - nic dodać, nic ujać.
Zespół mierzy się też z piosenkami Jerzego Porębskiego - innego Starego Dzwona, autora wielu popularnych żeglarskich przebojów. "Stary dziadek" i "Sztorm przy Georgii" to właśnie jego piosenki. Znacznie lepiej wychodzi ta pierwsza, nic to dziwnego, w końcu melodię zawdzięcza ona jednemu z najbardziej folkowych bluesów w historii - "St. James Infirmary".
Blues i folk chodzą w parze, o tym pewnie jeszcze nie raz sie przekonamy.

Taclem