Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

BUB "Bubinga"

Utwory : 1. Chateau pomme 2. Scottisch voor Olle 3. Bubinga 4. Achille Couchon (attention) 5. Dreaming so fast 6. Wals op mars 7. Poncherello terminal 8. Gazpach Kiss 9. Baseball uniform bats 10. G-kracht 11. Duck & cover


Wyd. Wild Boar Music 2003

BUB "Bubinga"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jazz-folk-rockowa formacja z Belgii proponuje nam jedenaście autorskich utworów w ciekawych aranżacjach. Autorem większości z nich jest multiinstrumentalista Kim Delcour.
Zaczyna się bardzo folk-rockowo, od melodii granej na dudach i gitarze, ale już po chwili mamy elementy jazzu. "Chateau pomme" to swoiste preludium do tego co czeka nas w dalszej części albumu. W "Scottisch voor Olle" uklad jest podobny - najpierw folk prowadzony przez dudy, potem jazzowa wstawka (z saksofonem) i na zakończenie powrót do folkowej melodii, ale już z brzmieniem saksofonu w tle.
W tytułowym utworze "Bubinga" sporo się dzieje. Niby główną melodię prowadzą dudy i akordeon, ale bardzo wyraźnie brzmi tu też bas, nie sposób pominąć więc bardzo dobrej gry basisty, którym jast Janpieter Delcour - brat Kima.
Spokojny wstęp do "Achille Couchon" i delikatne brzmienia klarnetu i akordeonu to przeciwwaga dla czegoś w rodzaju refrenu, gdzie nagle pojawia się elektryczna gitara, powracająca później w tle. "Dreaming so fast" to pierwsza i jedyna w tym zestawie piosenka, jej autorami są bracia Delcour.
"Wals op mars" to znów piękny duet akordeonu i dud. Jazzujące dźwięki wciąż są tu obecne, ale nie daje się nam zapomnieć, że to jednak muzyka folkowa. Funkująca gitara w "Poncherello terminal" wprowadza nowocześniejszy klimat, jednak jest to tempo, jakie znamy choćby z irlandzkich jigów, nie dziwi więc że dołączają zaraz ludowe instrumenty i całość zmienia nieco charakter. Jednak klimat folkowego funky pozostaje, kojarząc się nieco ze szkockim Capercaillie.
Elektryczna gitara rozpoczyna też "Gazpach Kiss", który przybiera wreszcie formę ludowego tańca. Jednak tempo jest mocno połamane, widać, że zespół bardzo lubi bawić się aranżacjami.
"Baseball uniform bats" zaczyna się od melodii granej na saksofonie tenorowym, szybko jednak zastępuje ją duet dudziarsko-akordeonowy. W tle tymczasem gitara i bas podkładają rytm rodem z muzyki ska. W środku utworu mamy jazz-rockową wstaweczkę zagraną na gitarze, poczym wracamy do głównego motywu. Z kolei "G-kracht" kojarzy mi się z jazz-folkowymi poczynaniami muzyków bretońskich, które dane mi było juz na kilku płytach slyszeć. Jest to podobny sposób myślenia o muzyce. Płytę zamyka dość ostry utwór - "Duck & cover".
BUB to kapela która tym krążkiem debiutuje, ale słychać wyraźnie, że znacznie poważniej myślą oni o muzyce, niż wiele kapel grających już znacznie dłużej. Przede wszystkim mają coś do pokazania i robią to z powodzeniem.

Taclem