Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Bumpers "...a żywo!"

Utwory : 1. If I Should Fall 2. Dziewczyna 3. Matuś 4. Australia nam uciekła 5. Dzień powrotu 6. Cebula 7. Łowy 8. Hopak 9. Pragną oczki 10. Hieland Laddie 11. Greenland 12. Ameryka 13. Cztery mile 14. Kozaki 15. Przedstawienie 16. Rosja

Wyd. Node 1996

Bumpers "...a żywo!"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Nagrania z koncertu białostockiej formacji The Bumpers z roku 1995 prezentujądoskonale wszystkie wpływy, jakim zespół ulegał praktycznie od początku swego powstania.
Mamy tu szantowego folk-rocka w stylu grupy Smugglers (pożyczone od nich "Łowy), jest punk-folk w wersji The Pogues (dwie piosenki tej grupy - "If I Should Fall" z oryginalnym tekstem i "Misty Morning, Albert Bridge" z polskim tekstem, jako "Dzień porwotu"). Jest też ukłon w kierunku The Ukrainians ("Kozaki", to ich "Cherez Richku, Cherez Hai") i rozwinięcie tematu w postaci autorskich opracowań muzyki polskiej.
Mamy tu więc przegląd poprzez cały dorobek zespołu. Warto choćby dlatego posłuchać tych nagrań. "Cztery mile", czy "Cebula", to utwory inspirowane polskim folkiem, ale zagrane z irlandzkim błyskiem w oku. Muzyka Bumpersów jest dość niepokorna, żeby nie rzec bałaganiarska. Trochę razi fakt, że przy pierwszym przesłuchaniu nie wszystkie teksty da sie zrozumieć.
Ciekawostką jest fakt, że już w 1996 roku Bumpersi wykonują taki utwór jak "Ameryka". Bazuje on na "Livin` in America" nowojorskiej grupy Black`47 (która melodię sciągnęła z irlandzkiego "Foggy Dew" i dodała troszkę od siebie), która wówczas dopiero wspinała się na szczyty folk-rockowej kariery. Pozostaje pogratulować Bumpersom znastwa.
Jeśli traficie na ten materiał - spróbójcie, mimo mankamentów brzmieniowych to ciekawy i różnorodny materiał.

Taclem