Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Bumpers "Jedziem do Irlandii!"

Utwory : 1. Marsz Irlandzki . 2. Australia nam uciekła. 3. Gwaizda z Powiatu Down. 4. Greenland Whale Fisheries. 5. Spit McGee. 6. Hieland Laddie. 7. Smuggler. 8. Dzień Powrotu. 9. The Raggle Taggle Gipsy. 10. Bugle Jig. 11. If I Should Fall. 12. Bijatyka.


Wyd. Folk Time 1993

Bumpers "Jedziem do Irlandii!"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pierwsza wizytówka białostockiej formacji The Bumpers. Zgodnie z jej zawartością zespół okrzyknięto polskimi The Pogues. Całkiem słusznie, skoro połowa materiału bazuje na utworach bądź aranżacjach tej grupy. W późniejszych latach Bumpersi dali się poznać również od innej strony, jednak tu brzmią jak wierni naśladowcy The Pogues.
Jest tu oczywiście cała masa innych inspiracji, na okładce kasety przyznają się to The Waterboys (no tak "The Raggle Taggle Gipsy" po tym co zrobili Waterboysi pewnie już zawsze będzie tak grane) i The Chieftains. Ja dorzuciłbym jeszcze The Men They Couldn't Hang, od których pożyczono aranżacje "Smugglera" i oczywiście rodzimych Smugglersów, którym zespół dziękuje za "Hieland Laddie". Z resztą pojawia się tu gościnnie Józek Kaniecki, skrzypek Smugglersów.
Rozpisałem się o pożyczkach, a tymczasem nie o nie tu chodzi. Chodzi o to że powstał w ten sposób jeden z najciekawszych materiałów folkrockowych jaki dotąd w Polsce nagrano. Minęło prawie 10 lat, a jak dotąd tylko kilku kapelom udało się nagrać w tym gatunku tak dobre materiały. Natomiast żadnej z nich nie udało się osiągnąć statusu zespołu "kultowego", tak jak niewątpliwie ma to miejsce z Bumpersami.
Puryści czepaili się bałaganiarskiego stylu kapeli, fatalnej dykcji wokalistów (zwłaszcza na żywo). Panowie, tak ma być, jesteśmy w krainie Shane'a MacGowana, a nie Rysia Rynkowskiego !


Taclem