Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Capercaillie


Capercaillie
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Szkocki zespół Capercaille (wymowa: Kap-ir-kej-li) załozyli we wczesnych tatach osiemdziesiątych znajomi ze szkolnej ławy: wokalistka Karen Matheson, grający na instrumentach klawiszowych Donald Shaw, bodhranista, grający równiez na tin whistle - Mark Duff, oraz skrzypaczka, grająca również na gitarze - Joan MacLachlan, grajacy na gitarze i bozouki Shaun Craig i całkiem nieźle radzący sobie ze skrzypcami basista Martin MacLeod. Zanim zdobyli jakąkolwiek reputację zarejestrowali swój debiutancki album "Cascade" - nagrany w ciągu trzech dni.
Jak wiele zespołów, tak i Capercaille nie obeszło się bez zmian w składzie. Tylko Matheson, Shaw i Duff pozostali do dziś z oryginalnego składu grupy. Drugi album zespołu - "Crosswinds" - poprzedził pierwszą amerykańską trasę koncertową. Pierwszym komercyjnym sukcesem było nagranie soundtracka dla telewizyjnej produkcji dotyczącej historii gaelickich Szkotów. Ów soundtrack - zatytułowany "The Blood Is Strong" sprzedał się w Szkocji do 1995 roku w liczbie 100,000 egzemplarzy.
Kiedy w zespole pojawił się Manus Lunny kwestiami produkcji zajął się jego brat, znany irlandzki muzyk Donal Lunny. Odpowiada on między innymi za brzmienie czwartego albumu Capercaillie - "Sidewaulk". Na tej płycie po raz pierwszy pojawiją się anglojęzyczne teksty. Do tej pory zespół wierny był językowi gaelic. Ciagły rozwój grupy doprowadził do powstania w 1991 roku wspaniałej płyty "Delirium". Był to doskonały mix tradycji i nowoczeności. Licząca sobie 400 lat gaelicka piosenka "Coisich A Ruin" stała się pierwszą piosenką w języku gaelickim, która trafiła do Brytyjskiego Top 40.
W 1992 roku Capercaille wydało płytę "Get Out", zawierającą materiał koncertowy, oraz utwory ze starszych albumów. W tym samym roku na rynek trafiło video zatytułowane "Two Nights Of Delirium".Kolejne albumy to: "Secret People" wydany w 1993 roku i "Capercaille" z 1994 gdzie nowe utwory przeplatają się z remixami starszych. Były one mocno krytykowane za popowe, komercyjne brzmienie.
Zaufanie do zespołu wzrosło po udanym udziale grupy w nagraniu soundtraku do filmu "Rob Roy", zrealizowanego w 1995 roku. Kolejne albumy, które ugruntowały dośc wysoką pozycję Capercaillie, to "To The Moon" z roku 1996 "Beautiful Wasteland" z 1997, oraz "Nadurra" z 2000 roku.

Taclem