Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Carrantuohill "Irish Ferment"

Utwory : 1. Between 2. The Galway Rambler 3. Rocky Road To Dublin 4. Forest Banan 5. Jig of Slurs 6. The Giant`s Weir 7. Ta Me Mo Shui 8. The Four Shoyes 9. Field Of Athenry 10. Coalminer`s Reel 11. Bruach Na Carriage Baine 12. Silver Spire 13. Destitution 14. The Wild Mountain Thyme 15. Gravel Walks
Wyd. Ferment 2005

Carrantuohill "Irish Ferment"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Składanka utworów zespołu Carrantuohill zebrana na potrzeby magazynu "Ferment". Magazyn ten zwykle zawiera dwie płyty i obszerną prezentację wykonawców. Jak dotąd poruszał się po pograniczach muzycznych, był więc alternatywny hip-hop, muzyka reggae, ale również folk, w postaci obsypanych nagrodami dwóch płyt grupy Osjan.
Tym razem trafiło na Irlandczyków ze Śląska i ich najnowszy pomysł - "Irish Jazz". Recenzja tej płyty powinna znaleźć się tuż obok tej, którą czytacie. Póki co skupimy się na "Irlandzkim fermencie", czyli mieszance hiciorków grupy Carrantuohill.
"Irish Ferment" otwiera utwór tytułowy z płyty "Between", pierwszego folk-rockowego albumu zespołu. Pokazał on kierunek w którym obecnie zmierza zespół. Z tego samego albumu pochodzi "The Galway Rambler", jedna z najbardziej rozkołysanych kompozycji na tej płycie.
Odskocznią od nowych brzmień jest starszy utwór "Rocky Road To Dublin". Do współczesnego grania wracamy w "Forest Banan" z płyty "Inis". "Jig of Slurs" jest starszy, ale już "The Giant`s Weir" to świeżynka ze wspomnianej płyty "Inis" (tam jako "Grobla Olbrzyma"). Później mamy więcej bardzo miłych staroci - "Ta Me Mo Shui", "The Four Shoyes" i pierwsza na płycie piosenka - "Field Of Athenry" (nagrana podczas sesji z Bobem Balesem).
Utwór "Coalminer`s Reel" otwiera stawkę melodii z płyty "Speed Celts" będącej pomostem między starym (tradycyjnym) a nowym (bardziej współczesnym, folk-rockowym) Carrantuohillem. "Bruach Na Carriage Baine" to krok naprzód w kierunku "Between", ale to jeden z bardziej zachowawczych utworów na tamtej płycie. Przy "Silver Spire" znów cofamy się w czasie. Aż wreszcie przychodzi czas na "Destitution", w moim prywatnym rankingu najlepszy kawałek Carrantuohilli.
Piosenka "The Wild Mountain Thyme" to już odważniejsze próby wokalne z płyty "Between". Zawsze dziwiło mnie, że Carrantuohille tak mało śpiewają. Przecież robią to bardzo dobrze. Na zakończenie dostajemy jeszcze "Gravel Walks", jeden ze starszych kawałków, ale w nowej wersji.
Ciekaw jestem jaki był wyznacznik doboru tych utworów. Przyznam, że mieszanka jest ciekawa i różnorodna, a o to w składankach chyba chodzi.

Taclem